2022 Yılında Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli

Saç ekimi sonrası, dikkat edilecek bir çok detay hakkında haberimizden detaylara ulaşabilirsiniz. Saç ekimi sonrası en önemli süreç, saçın yıkanma sürecidir. Özellikle ilk iki yıkamada çok hassas olunması ve saçı doğru yöne doğru yıkanması gerekmektedir. Klinikler sayesinde saç yıkama işlemini burada da yaptırabilirsiniz. Kendi imkanlarınız ile yapacaksanız, yine doktorunuzdan bilgi alarak yaptırmanız önemlidir. Saç ekimi günümüzde daha kolay olsa da, bu hassasiyetleri göstermemeniz durumunda başarı oranı düşecektir.

Nedir bu başarı oranı diyorsanız eğer, hemen anlatalım. Saç ekimi sürecinin her aşaması başarı oranını belirler. Sadece uygun saç naklinin yapılması yeterli değildir. Öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken kriterler bulunuyor. Örneğin alkol ya da sigara tüketmeniz, hem öncesinden ve hem de sonrasında sıkıntı yaratabilir. Tabii ki bunlar hakkında doktorunuzdan bilgi alacaksınız. Biz sizlere saç ekimi sonrasında nelere dikkat etmenin yanında, ayrıca süreç boyunca aklınıza takılan sorulara da cevap vererek, saç ekiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmış olacağız.

Saç Ekimi Yapanlar Doktor Mu?

Saç Ekimi Yapanlar Doktor Mu?

Bir çok kişinin merak ettiği soruların başında saç ekimi yapan kişinin doktor olup olmadığı geliyor. Kısa bir cevap verecek olursak eğer, evet ekimi yapan kişi doktor. Yardımcıları ise doktor olabileceği gibi, sağlık çalışanlarından oluşmaktadır. Kısacası merdiven altı bir işletmede değilseniz eğer, saç ekim işlemini, deri ve zührevi hastalıklar uzmanı ya da plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanı veya medikal estetik sertifikasına sahip doktorlar yapabilir. Ayrıca doktorun yardımcısı ise hemşire ve anestezi teknisyeni ya da teknikeri olmaktadır.

Bu yasal bir düzenleme olup, tüm işlemler doktor tarafından yapılmaktadır. Ayrıca saç ekim klinikleri de “Sağlık Bakanlığı” onaylıdır. Örneğin bazı kliniklerde bu işlem farklı hastanelerde yapılabiliyor. Yani doktorun yazıhanesi farklı, kliniği farklı yerde olabilir. Burada her hangi bir sıkıntı bulunmuyor. Bu nedenle saç ekimi sonrası başarılı sonuçlar elde etmek istiyorsanız, doktorun belgelerini incelemeli ve kliniğini de öğrenmelisiniz.

“2022 Yılının En İyi Saç Ekimi Yöntemleri” Makalemizi Okuyun

Saç Ekimi Zor Mu?

Saç Ekimi Zor Mu?

Saç ekimi gelişen teknoloji nedeniyle kolay olduğu sanılıyor ama değil. Bunun bir ameliyat yani cerrahi bir operasyon olduğunu unutmamalısınız. Evet açık bir şekilde yapılıyor ama bir ameliyattan farksızdır. Sonuçta burada yapılan işlem, saç dokusunun bir noktadan alınıp, farklı bir noktaya taşınmasıdır. Üstelik alınan bölge olan ense kılları, saçın üst veya yan ya da arka üst kısmına göre daha sert olduğu için, ekim işleminin titizlikle yapılması ve yönünün özellikle doğru belirlenmesi gerekiyor.

Tüm bunlar zorlu olduğu gibi, bunun 5000 greft yani saç kökü nakline göre yapıldığını düşünün. Üstelik her greftte birden fazla saç bulunuyor. Haliyle bir kaçının yönünün yanlış ekilmesi durumunda, saçlarınızın bir kısmı farklı yöne bakmaya başlar ve bu da başarı oranını azaltır. Bu nedenle saç ekimi sonrası başarı oranını yükseltecek olan saç ekimi zorluğu ile eş değerdir.

Saç Ekimi Ağrılı Bir İşlem Mi?

Saç Ekimi Ağrılı Bir İşlem Mi?

Saç ekimi ağrısız bir süreçtir. Ama saç ekimi öncesinde anestezi uygulamasında iğnenin acısı oluyor ve ayrıca zerk edilen ilaçlarda bir kaç dakikalık, ağrı ve acı yaşamanıza neden oluyor. Bu sadece anestezi uygulamasının yapıldığı sırada olduğu için, bu sürecin 5-10 dakika maksimum süreler olduğunu söyleyelim. Bunun haricinde ekim süresince ağrı yaşanmıyor. Yine saç ekimi sürecine bağlı olarak, anestezinin farklı uygulamaları olduğunu söyleyelim.

Saç ekimi sonrasında ise ekilen saçlardan kaynaklı olarak bir iki günlük ağrı oluyor. Bu ağrılar genel olarak baş ağrısı şeklinde olup, bunun nedeni kan dolaşım sisteminin çalışmaya başlamasıdır. Çünkü kan dolaşımı iyi çalışmadığı için saçlarınız dökülüyor. Haliyle işlem yapılıp, kan dolaşımı etkisini arttırdığı için, baş ağrısı şeklinde işinizi engellemeyecek şekilde bir ağrı oluyor. Yine bu durum başarılı bir sürecin göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

“Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Saç Ekimi Sonuçları Nelerdir?” Makalemizi Okuyun

Saç Ekimi Kaç Yıl Dayanır?

Saç Ekimi Kaç Yıl Dayanır?

Son olarak saç ekimi kaç yıl dayanır? Sorusuna cevap verelim. Öncelikle saç ekimi sonrası, saçların ne kadar düzgün çıkacağı ile ilgili bir süreçse, saç ekimi öncesinde de önemli bir aşama bulunuyor. Buna dikkat etmelisiniz. Yazının en başında belirttiğimiz gibi, tüm detayları doktordan almalı ve uygulamaları yapmalısınız. Bunların tamamı başarı oranını arttırarak, saçların tutunmasını ve ömürlük olmasını sağlayacaktır.

Saç ekimi ömürlük olduğu gibi, dikkatli olmalısınız. Örneğin çalışma şartlarınız saçlı olmanıza uygun değilse (kimyasal çalışma ortamları) ne yazık ki saçlarınız yeniden dökülebilir. Kısacası bu ekilen saçlar ömürlük olup, aksi bir durum olmadığı sürece dökülme olmaz.

Saç nakli ile ilgili Wikipedia makalesini okumak için tıklayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?