Obezite Nedir? Obezite Belirtileri ve Tedavisi

Obezite, dünya geneli ile birlikte Türkiye’de yaygınlaşmaya başlayan ciddi bir hastalıktır. ABD, Çin, Hindistan, Rusya, Brezilya, Mısır, Almanya, Pakistan ve Endonezya da en fazla obezite hastalarının bulunduğu ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye’de ise son yıllarda yapılan araştırmalara göre her üç kişiden biri obez olurken, yine üç kişiden biri aşırı kilolu ve sadece geriye kalan üç kişiden biri normal. Durum böyle olunca da dünya sıralamasında ilk 10 içerisinde yer alıyoruz. Obezitenin başlıca nedenleri arasında düzensiz beslenme geliyor. Özellikle fastfood tüketimi, hareketsiz kalmak ve stres obeziteyi tetikleyen nedenlerin başında ilk sıralarda geliyor.

İnsanlar gün içerisinde beslenme alışkanlıklarını genelde hızlı tüketebilecekleri ve hazır yiyeceklerden yana kullandığı için, obezite olmak kaçınılmaz bir hale geliyor. Üstelik gelişmiş ülkelerde daha sık karşılaşılan bu durumda, artık beslenme alışkanlıklarının değişmeye başlaması ile birlikte, hemen hemen dünya ülkelerinin tamamında bu sorun görülmeye başlanmış durumda. Obezite genel olarak, vücudun yağ oranının, yağsız bölgeye oranının normalin üstünde artması sonucunda vücut oranının istenilen düzeyde olmamasıdır.

Obezite Belirtileri Nelerdir?

Obezite Belirtileri Nelerdir?

Obezitenin belirtileri ilk olarak aşırı kilo almaktır. Özellikle bel çevresinde toplanan yağlar ile bu durumun teşhis edilmesi daha kolay bir hale gelmektedir. Aşırı kilolu her kişi obezite olmadığı gibi, fazla kilolar vücudun her yerine dağılırken, obzitede genel olarak bel çevresi yani göbek bölgesi aşırı kilo alır ve sarmaya başlar. Gazlı ve kolalı içeceklerin yoğun tüketimi, fastfood ile beslenme alışkanlığı ve abur cubur gibi trans yağlı, aşırı şekerli gıda ürünleri de obezite yapıcı gıdaların başında geliyor.

Obezitenin üstesinden gelmek için öncelikle beslenme alışkanlıklarını değiştirmeniz gerekiyor. Özellikle düzenli spor yapmak oldukça önemlidir. Aşağıda sizlere sırasıyla obezitenin belirtilerini açıkladık.

 • Sürekli açlık hissi yaşamak
 • Kış günlerinde dahi basit hareketlerde aşırı terleme olması
 • Bel bölgesi (göbek) çevresinin yağlanması
 • Nefes alıp vermekte zorluk yaşanması
 • Beden Kitle Endeksi oranının 30 kg. Üstünde olması
 • Vücuttaki yağ oranının kadınlarda %30 erkeklerde 25’in üstünde olması
 • Kilonun ideal kilodan %20 ve daha üstü bir orandan fazla olması (ideal kilo, cinsiyet, yaş, kişinin günlük hareket düzeyi (hareketsiz veya aktif) üzerinden belirlenir.

Zerdeçal Nedir? Faydaları Nelerdir? makalemizi okuyabilirsiniz.

Obezitenin Nedenleri

Obezitenin Nedenleri

Yukarıda belirttiklerimizin yanı sıra obezite nedenlerini sıralayacak olursak eğer, aşağıdakileri inceleyebilirsiniz. Öncelikle şunu belirtelim ki, normal şartlarda insanlar sürekli hareket eden, doğa ile iç içe yaşayan canlılardır. Ancak son yıllar yani son 50 yıl ele alındığında, evcil bir hale dönüştük ve bu tür aktiviteler hobi aracına dönüştü. Kısacası normal bir hayat sürmek için, çalışmak, hareket etmek ve beslenme alışkanlıklarımızı ise meyve, sebze gibi doğal gıdalardan yana kullanmalıyız.

 • Aşırı ve sağlıksız beslenme
 • Yetersiz fiziksel aktivite
 • Gelir Durumu
 • Hormonsal ve metabolik etmenler
 • Genetik etmenler
 • Psikolojik etmenler
 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Doğum sayısı ve doğumlar arasındaki süre

Obezite Tedavisi Var Mı?

Obezite Tedavisi Var Mı?

Obezite tedavisi için öncelikle iyi bir diyet programına sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca şunu da belirtelim ki Sağlık Bakanlığı tarafından da tedaviler olduğu için, devlet hastanelerine giderek diyetisyenler ile uygun bir program hazırlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra mide küçültme ameliyatı, mide kelepçesi, mide balonu gibi çeşitli yöntemler ile de yağlar vücuttan alınarak zayıflama sağlanıyor. Elbette ki bu ameliyatlardan sonra düzenli bir beslenme çizelgesi oluşturmalı ve sağlığınızı artık riske etmemelisiniz.

Mide kelepçesi, midenin üst kısmına silikon şişirebilen bir kelepçe yerleştirilerek yapılan bir ameliyattır. Bu kelepçe sayesinde az yemek yemenin ardından doyuyorsunuz ve az yemiş oluyorsunuz.

Mide küçültme ameliyatı ise en fazla tercih edilen yöntemlerin başında geliyor. Büyüyen mide küçültülerek yine çabuk doymanız sağlanıyor. Şunu bilelim ki, ameliyat midenizin küçültülmesi için yapılmaktadır. Yani bunların hepsi adım adım bir süreç olup, tamamının uygulanması da gerekmektedir.

By-pass ameliyatı denilen yöntemde ise, mideden her hangi bir parça alınmadan, yemek borusunun alt kısmına yeni bir mide oluşturulur ve bu sayede yine çabuk beslenmiş oluyorsunuz.

Obezite Tedavisi Sonrası Dikkat Edilecekler

Obezite Tedavisi Sonrası Dikkat Edilecekler

Tüm bu yöntemlerin ortak noktası ise obezite ameliyatının yani tedavisinin ardından, artık beslenme şartlarına uygun yaşamalısınız. Ayrıca artık yürüyüşler yapmalı, hayatınızı tamamen değiştirmelisiniz. Daha az yemeli, sağlıksız gıdalardan uzak durmalısınız. Bu ameliyatlar sonrasında daha az yemeye başlayacak ve iyi beslendiğiniz halde kilo almamış olacaksınız.

Çünkü mideniz küçültüldüğü için, artık daha az yemiş ve kilonuzu korumuş olacaksınız. Sadece ameliyat ile değil, doğal yollar ile sıkı bir rejim programı sayesinde de kilo vermeye başlayabilirsiniz. Ancak şunu da söyleyelim ki, fazla kilo obezite olmadığı için, obezite çok daha farklı bir olay olmasından dolayı, mide küçültme ameliyatları bir yerde zorunlu bir hale geliyor.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Obezite sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?