Üç büyükşehirde yasaklar ne zaman son buluyor?

Dünya genelinde etkili olan COVID-19 salgının etkilerinden halkı korumak amacı ile, Türkiye’de de çok sayıda kısıtlama uygulanmaya başlanmıştı. Okulların kapanması ile birlikte başlayan kısıtlama uygulamaları, daha sonra sokağa çıkma kısıtlaması ve seyahat kısıtlaması ile devam etti. İlk süreçlerde gerçekleşen 81 ile seyahat yasağının ardından, yasak 30 büyükşehir ve Zonguldak için devam ettirilmişti. Fakat hükümet bir süre önce 30 büyükşehrin özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarında bulunanlarını da yasaktan muaf hale getirdi. Şu an özellikle İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere toplam 14 büyükşehirde ve Zonguldak’ta seyahat kısıtlaması mevcut. Peki, bu üç büyükşehirde yasaklar ne zaman son buluyor? Seyahat kısıtlamasının ne zaman sona ereceği belli oldu mu? İçeriğimizde bu konu hakkında detaylı bilgi bulabileceksiniz.

Üç Büyükşehirde Yasaklar Devam Edecek Mi?

Yapılan son açıklama, büyükşehirler için seyahat kısıtlamasının 3 Haziran 2020 Çarşamba günü saat 24.00’ten sonra durdurulmasına yönelikti. Bu tarihten sonra bu kentler arasında seyahatin yeniden serbest olacağı biliniyor. Bayram boyunca ise kentlerin tamamında geçici bir seyahat kısıtlaması sürdürülecek. Bu kısıtlama tarihi konusunda ise hükümet henüz net bir tavır takınmadı. Bilim Kurulu üyeleri ile gerçekleştirilen toplantılarda ve Bilim Kurulu üyelerinin detaylı araştırmalarının sonucunda, özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir’de kısıtlamaların bir anda kalkmamasının daha uygun olacağı söylentileri mevcut. Bilim Kurulu, seyahat kısıtlamasının bu bölgelerde kaldırılmasını kontrollü bir şekilde ve aşama aşama gerçekleştirmenin daha sağlıklı bir yöntem olacağını belirtiyor.

Yasaklar İle İlgili Son Açıklama

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. Maddesi ile 72. Maddesi çerçevesinde düzenlenen seyahat kısıtlamaları bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Büyükşehirler için uygulanan seyahat kısıtlaması ile ilgili son güncelleme 19 Mayıs tarihi için yeniden yapılmıştı. Resmi açıklamalara göre 19 Mayıs’tan 3 Haziran’a kadar yasak devam edecek ve 3 Haziran günü ile birlikte İstanbul, Ankara ve İzmir de dahil tüm büyükşehirlerde kısıtlamalar kalkacak. Fakat Bilim Kurulu üyelerinin resmi olmayan açıklamalarına bakılırsa, hükümet bu konuda yeni bir düzenleme yapabilir. Üç büyükşehirde yasaklar hakkında yapılan açıklamaların güncel olarak takip edilmesi bu noktada büyük önem taşıyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?