Normalleşme Planı Belli Oldu Mu? En Güncel Açıklama!

Dünya çapında etkili olan COVID-19 salgını ile birlikte, Türkiye’de de salgını önlemek ve kentler arasında insan trafiğini minimize edebilmek için birtakım önlemler alınmıştı. Bu önlemler çerçevesinde kentler arasındaki seyahatler kısıtlanmış, özellikle büyükşehirlerde bu kısıtlama oldukça uzun bir süre boyunca devam etmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün, 28 Mayıs 2020 tarihinde yaptığı açıklamalar, pek çok bireyin ” normalleşme planı belli oldu mu?” sorusuna yanıt niteliğinde. İlk kez 11 Mayıs’ta başlayan normalleşme süreci, 28 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama sayesinde güncellendi. Bu aşamada artık neredeyse tüm mağazalar, kamusal alanlar, hizmet odaklı işletmeler daha geniş çalışma saatleri çerçevesinde yüksek hijyen standartları ile hizmet verebilecekler.

Normalleşme Planı Detayları Neler?

Normalleşme planı ikinci safhası, bugünkü açıklamaya göre, 1 Haziran’da başlayacak. 1 Haziran’dan itibaren 30 büyükşehirdeki ve Zonguldak’taki seyahat kısıtlamalarının tamamı kalkmış olacak. Bu süreçten sonra seyahat etmek isteyen kişilerin herhangi bir resmi kurumdan izin alması gerekmeyecek. Resmi karantina süresi zorunluluğu da tamamen kaldırılmış olacak. Bu süreçten sonra özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirlerden Marmaris, Bodrum, Aydın, Antalya gibi bölgelere yoğun bir ilgi bekleniyor. Bu kapsamda uçuş şirketleri de, 3 Haziran’dan itibaren başlayacak olan uçuşlar için bilet satışlarını başlatmış durumda.

Normalleşme planı çerçevesinde 28 Mayıs 2020 tarihinde yapılan bu açıklama, seyahat koşulları ile ilgili soruları da beraberinde getirdi. Yapılan açıklamalara göre, maksimum hijyeni sağlamak amacı ile uçaklarda ikramlar olmayacak ve uçaklar düşük kapasiteli olarak hizmet verecek. Bu sayede sosyal mesafenin korunmasının daha kolay hale gelmesi planlanıyor. Bu durum yalnızca uçaklar için de geçerli değil. Çay bahçeleri, kafeler, restoranlar merkezleri da devam edecek.

Peki Ya 20 – 65 Yaş Arası Ne Olacak?

Normalleşme planının ilk aşamasında 20 ile 65 yaş sınırındaki bireyler haftanın belli bir gününde dışarıda vakit geçirebiliyor, fakat genel olarak sokağa çıkma yasağı kapsamına alınıyorlardı. Yapılan yeni açıklamalar 19 ve 20 yaşındaki bireyleri bu kapsamın dışında tuttu. Artık 20 yaşından küçük olanlar değil, yalnızca 18 yaşından küçük olanlar sokağa çıkma yasağı çerçevesinde değerlendirilecek. 65 yaş üstü bireylerde de yasak devam edecek. 65 yaş üstü bireyler Pazar günleri, 18 yaş altı bireyler ise Çarşamba ve Cuma günleri dışarıda olmak için belirli bir zaman aralığına sahip olacaklar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?