Su Yatağı Nedir?

 

Su yatakları kullanıcıların vücut şekillerine göre değişim gösteren yataklardır. İçlerinde bulunan suyun sıcaklığı vücudun dış yüzeyinin sıcaklığı kadardır ve 32 derecedir. Bu yatakların kullanım amacı konforlu bir uyku deneyimi edinmektir. Standart yataklarda aradığı verimi bulamayan kişiler tercihlerini su yatağı yönünde kullanır. Çeşitli sağlık sorunlarına sahip olan kişilere de tavsiye edilen bu yataklar oldukça yoğun bir talep görürler. Modern hayatın getirdiği yoğun çalışma temposu pek çok kişinin sağlığını olumsuz etkiler. Uyku kalitesinin düşmesi ise bazen bu durumun sonucu ya da sebebi olabilmektedir. Uykusuzluk problemi çeken kişilere çözüm sunabilen su yataklarıyla birlikte uyku performansını artırmak mümkündür.

 

Dalgasız Su Yatağının Faydaları Nelerdir?

Dalgasız su yatağı kullanmanın faydaları üzerine oturduğunuzda yada yattığınızda sizi sarsmaması ve dengenizi bozmamasıdır. Su yataklarının kalitesiz versiyonlarında görülen bu durumlar dalgasız su yataklarında elimine edilmiştir. Bu yataklar bedeninizin şeklini başarılı bir şekilde aldığı için boyun, bel ve sırt ağrısı gibi problemleri minimum seviyeye düşürürler. Konforlu ve dayanıklı ürünler olarak bilinirler. Çeşitli uzmanlar tarafından geliştirildikleri için sağlık dostudurlar. Akla gelen ilk sorunlardan biri sızıntı yapma ihtimalidir. Ancak pek çok üretici bu sorunu tamamen ortadan kaldırmıştır. Kullanılan kaliteli malzemeler sayesinde tüm sızıntı ihtimalleri yok edilmiştir.

 

Su Yataklarının Zararları Nelerdir?

Su yatağının zararları şeklinde bahsedilebilecek herhangi bir durum yoktur. Ancak bu yataklara getirilen eleştirilerin bir kısmı şöyle sıralanabilir:

  • Düşük fiyat performans oranı: Çeşitli kişiler su yataklarının makul bir fiyat bandında yer almadığını belirtir. Bu görüşe göre bu yataklar fiyatlarını hak etmemektedirler.
  • Sonuç garantisi: Su yatakları her ne denli kullanışlı olsa da yaşanılan çeşitli fizyolojik sorunlara çözüm garantisi sunmaz. Bir tedavi yöntemi değildir, ancak destekleyici bir unsur olabilir.
  • Psikolojik etmenler: Güvenli oldukları sayısız testle ispat edilse de çeşitli kişiler su yatağı kullanırken kendileri güvende hissetmezler. Bu durum da uyku kalitelerini etkiler.

 

2 Kişilik Su Yatağı Fiyatları Ne Kadar?

Çift kişilik su yatağı fiyatları genellikle 2000 ile 6000 TL arasında değişmektedir. Söz konusu fiyat olduğunda markadan markaya değişim gözlenebilir. Bu fiyatlar dalgalı ve dalgasız yataklara göre değişir. Dalgalı olan modeller esnek yapılarıyla dikkat çekerler. Dalgasızlar ise standart yatakların sunduğu stabiliteyi sizlere sunarlar. Bu ikisi arasında seçim yapmak tamamen kişilere kalmıştır. Dalgasız olan su yatakları dalgalı modellere göre dört kat daha pahalıdır. Genellikle ithal edilen bu yatakların fiyatları döviz kuruna ve yatakların sahip olduğu teknik özelliklere göre belirlenir.

 

AKVA Su Yatakları

AKVA su yatağı Türkiye’de en yaygın olarak kullanılan modellerdir. Danimarka menşeili bir marka olan AKVA, Avrupa’nın en büyük üreticisi olarak kabul edilir. Hem bu firma hem de diğer markalar tarafından sunulan su yatağı modellerinin çeşitli ortak özellikleri şöyledir:

  • Dalgasız modellerin standart bir döşekten pek farkı yoktur. Sadece iç kısmı süngerden değil su haznesinden oluşur.
  • Suyun kaldırma kuvveti sayesinde vücut dengelenir. Bu sayede kan dolaşımı düzene sokulur.
  • Kronik sırt ağrısından şikayet eden kişilere tavsiye edilir.
  • Çift kişilik yataklara ek olarak tek kişilik yataklar ve bebek yatakları da imal edilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?