AÖF Finalleri Online Mı Olacak?

COVID-19’un Türkiye’de kontrol altına alınması maksadı ile AÖF vize sınavları da dahil tüm üniversite sınavları ve eğitimi online bir şekilde gerçekleştirilmeye başlanmıştı. Hükümet tarafından açıklanan normalleşme süreci, pek çok kişinin kafasında final sınavları ile ilgili soru işaretleri oluşmasına sebep oldu. 2019 – 2020 Bahar Dönemi AÖF Eğitimi dahilinde AÖF finalleri online mı olacak? Bugünkü haberimizde bu sorunun yanıtını paylaştık.

Sosyal medya platformları üzerinden sürekli gündeme gelen AÖF final sınavları online mı olacak sorusuna, doğrudan Anadolu Üniversitesi Rektörlüğünden yanıt geldi. 09 Mayıs 2020 tarihinde yapılan açıklama, 26.03.2020 tarihinde alınan ve eğitim sürecinin online bir şekilde devam etmesini netleştiren karardan sonra, ek açıklamalar ile birlikte yeniden bir karar sürecine girildiği bilgisi verildi. Anadolu Üniversitesi tarafından, öğrencilerin mağduriyet yaşamaması ve herkesin sınav içeriklerine erişiminin sağlanması amacı ile verilen karar, final sınavlarının online olarak yapılması yönünde oldu.

AÖF Finalleri İle İlgili Rektörlük Açıklama Yaptı Mı?

Türkiye’de hükümet tarafından yapılan açıklamalar, 15 Haziran tarihi itibari ile üniversitelerin normal örgün eğitim sürecine geçiş yapabileceği, açık öğretim okullarının da final sınavlarını yüz yüze gerçekleştirebileceği yönündeydi. Bunun kararı ise üniversitelere bırakılmıştı. Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü, yaptığı açıklamada, AÖF akademik takviminin 19 Haziran’da sona erdiğini, bundan dolayı normalleşme sürecinin başlamasından hemen sonra yüz yüze final yapmanın uygun olmayacağına karar verildiği belirtildi. Verimli bir şekilde sürdürülen online eğitim faaliyetlerine kalınan yerden devam edileceğini belirten Anadolu Üniversitesi, hem dönem sonu sınavlarının hem de bütünleme sınavlarının online yöntemler ile gerçekleştirileceğini belirtti.

AÖF finalleri ile ilgili Anadolu Üniversitesi’nin yaptığı açıklamada bir not daha dikkat çekti. Sosyal medya platformlarından ya da diğer resmi olmayan kaynaklardan yapılan güncelleme haberlerinin dikkate alınmaması gerektiği, açıklamada belirtildi. Öğrencilerin yalnızca CANVAS ve ANASİS sistemi üzerinden yapılan duyurulara riayet etmesi rica edildi.

AÖF, üniversitelerin online eğitime geçmesi ile birlikte öğrencilerin sorunsuz şekilde vize sınavlarını gerçekleştirebilecekleri bir sistemi hizmete sundu.

AÖF Vize Sonuçlarına İtiraz Edilebilecek Mi?

AÖF, öğrencilerin online eğitim ve sınav sürecine daha çabuk adapte olabilmesi adına, öğrencilerin tüm haklarını online platformlar üzerinden yeniden tanımladı. AÖF vize sınavlarının açıklanmasının hemen ardından, Anadolu Üniversitesi, AÖF vize sonuçlarına itiraz edilebileceğini belirtti. Öğrenciler kendi öğrenci kimlikleri ile giriş yaptıkları sistem üzerinden vize sonuçlarına itiraz ederek vize yanıtlarının yeniden gözden geçirilmesini talep edebilecekler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?