Saç Yağlanması Yıkanmadan Nasıl Geçer?

Saç yağlanmasının yıkanmadan geçebilmesi için bitkisel birçok çözüm bulunmaktadır. Ayrıca bitkisel çözümlerin yanı sıra; saç spreyleri, kuru şampuanlar ve benzeri uygulamalar da saç yağlanmasının yıkanmadan geçmesini sağlamaktadır. Saçlarını yıkamaya fırsatı olmayanlar için kurtarıcı uygulamalardır. Ayrıca saç yıkama rutinini değiştirerek ve saçın erken yağlanmasını engelleyecek uygulamalar yaparak saçların çok daha uzun sürede yağlanması sağlanabilmektedir.

Saç Yağlanmasının Engellenmesi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Saçın yağlanmasının önüne geçebilmek için uygulanacak yöntemler şu şekildedir:

 • Kişinin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi ve daha sağlıklı besinler tüketmesi gerekmektedir.
 • Bireyin saç derisinin kuru olması durumunda; saçının nemlendirilmesi için yağ üretimi artmaktadır. Dolayısı ile derinin ısınmasına sebebiyet verebilecek saç şekillendirici gibi cihazların kullanılmaması gerekmektedir.
 • Duş esnasında sıcak su kullanılmamalıdır. Çünkü sıcak su, saç derisini kurutmaktadır.
 • Fazla yağlanmadan şikayetçi olan bireylerin kullandıkları şampuanın saçlarına uygun olması gerekmektedir. Bitkisel ve yağlı saçlar için üretilmiş olan şampuan ve saç kremleri kullanılmalıdır.
 • Saçlara dokunmamaya ve saçlar ile oynamamaya özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Derideki yağların saçlara ulaşmaması için saçların sık sık taranmaması gerekmektedir.
 • Saç kremi kullanılırken saç diplerine sürülmemesi gerekmektedir.
 • Kuru şampuan kullanımı ile yağlanan saçların önüne geçilebilmektedir. Saç diplerine kuru şampuan sıkıldıktan sonra 1 veya 2 dakika beklenmesi ve ardından geniş dişli bir tarak ile saçların taranması gerekmektedir.
 • Saç köpüğü, jöle ve saç spreyi gibi ürünlerin hem saç derisinden hem de köklerinden uzak tutulması gerekmektedir.

Hindistancevizi Yağı İle Saçın Yağlı Gözükmemesi Nasıl Sağlanır?

Hindistancevizi yağı ile saç yağlanmasının geçmesi için öncelikle bir miktar hindistancevizi yağının ele alınması gerekmektedir. Ardından saçları geriye yatıracak şekilde yağın saçlara sürülmesi gerekmektedir. Saçlar daha parlak görüneceği gibi yağlı görünümünün de önüne geçilmiş olmaktadır.

Mısır Unu İle Saç Yağlanmasının Yıkanmadan Geçmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Mısır unu kullanılarak saç yağlanmasının geçmesi için makyaj fırçasına ihtiyaç duyulmaktadır. Mısır unu, kuru şampuanın yerini tutmaktadır. Kişinin makyaj fırçasını kullanarak saç diplerine mısır ununu sürmesi ve sonrasında taraması gerekmektedir.

Fön Makinesi İle Saçların Yağlı Gözükmesi Nasıl Engellenir?

Fön makinesi ile saçların yıkamadan yağsız gözükmesi için öncelikle fön makinesinin orta sıcaklıkta ayarlanması gerekmektedir. Ardından bir taraftan saçları tararken, diğer yandan fön makinesi ile daha canlı bir görünüm elde edilebilmektedir.

Aloe Vera İle Saç Yağlanması Yıkanmadan Nasıl Geçer?

Aloe vera ile saç yağlanmasının geçmesi için aloe veranın jelinin saça sürülmesi gerekmektedir. 15 dakika süresince saç bekletilmelidir. Ardından durulanmalıdır. İçerisinde antioksidan olduğu için saçın yağlanmasını önlemektedir.

Limon Suyu Kullanarak Saç Yağlanması Yıkanmadan Nasıl Geçer?

Limon suyu ile saç yağlanmasının geçmesi için limon suyunun su ile seyreltilmesi gerekmektedir. Ardından bu karışım saça uygulanmalıdır. İçerisinde sitrik asit olduğu için saçın yağdan ve kepekten arınmasını sağlamaktadır. Ayrıca saç yağlanmasının yıkanmadan geçmesi için dışarıya çıkmadan önce de uygulama yapılabilmektedir.

Güvercin Ağacı Yağı İle Saç Yağlanmasının Önüne Nasıl Geçilir?

Güvercin ağacı yağı ile saç yağlanmasının geçmesi için öncelikle dört damla güvercin ağacı yağına iki çorba kaşığı suyun damlatılması gerekmektedir. Ardından pamuk yardımı ile deriye pansuman yapar gibi saçlı bölgeye uygulanmalıdır. Hafta içerisinde ortalama 3 kere uygulanması yeterli olabilmektedir.

Elma Sirkesi İle Saç Yağlanması Nasıl Önlenir?

Elma sirkesi ile saç yağlanmasının geçmesi için üç çorba kaşığı elma sirkesi ve bir bardak su karıştırılmalıdır. Ardından saça uygulanmalıdır. Haftada 3 kere uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Yumurta Sarısı İle Saçların Yağlanması Yıkanmadan Nasıl Önlenir?

Yumurta sarısı ile saç yağlanmasının geçmesi için yumurtanın kırılması ve sarısının ayrılması gerekmektedir. Ardından kişi bunu saçlarına uygulamalıdır. Saçı besleme özelliğinin yanı sıra; saçın sağlıklı yağlar ile de buluşmasını sağladığı için aşırı yağ üretimini durdurabilmektedir.

Deniz Tuzu İle Saçların Temiz Gözükmesi Nasıl Sağlanır?

Deniz tuzu ile saç yağlanmasının geçmesi için deniz tuzu ile suyun karıştırılması gerekmektedir. Karışımın bütün saça sürülmesi ve sonrasında orta sıcaklıkta saçın kurutulması gerekmektedir. Bu işlem deniz tuzu içeren bir sprey ile de yapılabilmektedir.

Yağlı Saçın Yıkanmadan Temiz Gözükmesi Nasıl Sağlanır?

Yağlı saçın temiz gözükmesi için saç spreyi kullanılabilmektedir. Saç diplerine sprey sıkıldıktan sonra saç taranmalıdır ve bu şekilde saçlar temiz gözükebilmektedir. Ayrıca saçın yağlı olduğunu gizleyebilecek bir model de seçilebilmektedir. Örgü, dağınık topuz, normal topuz gibi saç modelleri; saçın yağlı görünümünü gizleyebilmektedirler. Buna ek olarak; saç ayrımları, saçın diğer bölgelerine göre daha yağlı gözükmektedir. Dolayısı ile saç ayrımının değiştirilmesi, saçın daha az yağlı durmasını sağlayabilmektedir.

Saçların Kısa Sürede Yağlanmaması İçin Şampuan Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Saçların yağlanmaması için şampuan kullanma rutini ile ilgili bilinmesi gerekenler şöyledir:

 • Saçların her gün yıkanmaması gerekmektedir. Saçların devamlı yıkanması, daha fazla yağ üretiminin olmasını sağlayacağı için hafta içerisinde 2 veya 3 kere saçların yıkanması gerekmektedir.
 • Saçlarını şampuan ile yıkamayacak olanların duşa girdiklerinde saçlarına bir bone takmaları gerekmektedir. Çünkü yıkanmayacak olan saçların ıslanması; içerisindeki doğal yağların kaybolmasına ve dolayısı ile saçın daha fazla yağ üretmesine neden olmaktadır.
 • Şampuanın bozuk para büyüklüğünde kullanılması gerekmektedir. Fazla kullanılması durumunda kişinin saçlarında kalıntı oluşmaktadır ve hem ağır hem de daha yağlı görünen saçları olmaktadır.
 • Saç yağlanmasının yıkanmadan geçmesi için saç kremi kullananların ise; saç kremini saçlarının uçlarına uygulamaları ve sonrasında çok iyi durulamaları gerekmektedir. Saç kremini iyi durulayamayanlar ise durulama gerektirmeyen saç kremini tercih etmelilerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?