Sağlık Personeli Sözlü ve Şiddete Maruz Kalıyor.

Sağlık çalışanları uğradığı sözlü ve fiziksel şiddeti anlattı.Haber ajansımız sağık çalışanların kötü anılarını derleyip haber yaptı.

İşte o yazı

 

Soner KAYA

Gece nöbette mannitol serum taktigim genç hasta kufretmeye başladı ( serumu hemen stoplayip doktora haber verdim çünkü mannitol ünde deliryum ajitasyon gibi komplikasyonlar i olabiliyor ) buarada Türkçe bilmeyen anne oğluna kızmaya başladı tansiyonu çıktı bianda kendimi annesinin tansiyonuna bakarken buldum sonrasında gözetmen geldi doktorumuz da hastaya ilaç yapmamı istiyor gozetmene ilacı yapmasını söyledim devamında hastanın başka yakınları geldi kalabalık bir şekilde eyvah yandık diyorum meğerse hasta yakınları gencin sorunlarını biliyorlarmis özür dilediler onun namına ilginç bir gece oldu yanıma bir güvenlik bırakıp gittiler..

 

Zeynep ÖNER

Gece nöbetin de olduğum bir gece saat 2.30 suları alkol komasına girmiş bir genç gelmişti acile tedavi sırasında gencin ailesi saçma şekilde bize hakaret etmeye başladı oğlumuza birşey olursa bu hastahaneden hicbiriniz sağ çıkamayacaksnz deyip hakaretler savurdu … Çocuğun annesi sandığımız bayan yerlere tükürüp , buraları essek gibi temizleyeceksiniz bizim sayemizde maaş alıyorsunuz köpekler demisti !!! Çok acımıştm terbiye yoksunu insanlar oldukları için

 

Dilek ÇETİNKAYA

Şahit olduğum bir olay. Özel bir hastanede erişkin yoğun bakımda çalışıyoruz akciğer sorunları olan bir teyze yattı. Yemeğini doktor ayarladı sıvı gıdaları alımı var sadece. O akşam bayanın oğlu karpuz getirdi ve ısrar annesine yedirmek istedi tüm ısrarlarımıza ve özel listesi olduğunu söylememize rağmen durduramadık ve yedirmeye başladı. İki nöbetçi ufak tefek bayanız personel de bayan erkek yok ve adam da iri yarı. Yedirmeye başladıktan bir süre sonra kadın bir anda tıkandı ve morarmaya başladı tabi adam hemen telaşlandı. Olayın sonucunda 45 dk kalp masajı entübasyon yapıldı ve kadını havalandırdığımız ambunun içi karpuz dolmuştu. Biz işleme başladık ama ısrarla siz benim annemi öldürmeye çalışıyorsunuz diyerek kendini dışarı çıkarmaya çalışan bayan personeli geçip arkadaşıma bir tekme savurdu kafasına doğru.arkadaşım başını hasta yatağına vurdu gözlüğü parçalandı. Güvenlik falan geldi ama atan attı dayağını.

 

Melehat Bayram BABAYİĞİT

Senkop diye gittiğimiz bir vakada şahıs parkta Yatıyordu yerde eşi ile tartışmış vaka konversıyon ambulansa aldık neyse hastaneye götürüyoruz hareket ettik çalışma arkadaşım beyfendi iyimisiniz dedi adam acamadıgı o gözlerini bir açtı kemeride hızla fırlatarak üzerine yurudu arkadaşım bir anlık hızla ambulansın yan kapısını acıp dışarı atması sürücü durması adamı yakalamsı sanıyede oldu ben mi o sırasa şoka girdim kala kaldım.Bu arada adam gözlerini bile açamıyordu sözde ya ambulansa kadar sedye ile taşıdık

 

Zuhal Gülsecen BESEN

Konvülzyon geçiren bir çocuğu sağlık ocağına getirdiler. Biz hemen çocuğa müdahale etmeye başladık. Çocuğa damar yolu açmaya çalışıyordum. İlk denemede olmadı. İkinciyi denerken arkamda çocuğun babaannesi belirdi elinde paspasın sopası vurmaya çalışıyor. Bir ara ben önde o arkada bir kovalama yaşadık, çocuk Konvülzyon geçirmeye devam ederken. Düşünün torununu çok seven babanne çocuk o haldeyken benim işimi yapmamı ve torununa müdahale etmemi engelledi.

 

Ejcan İnci MÜFTÜOĞLU

Abartısız Yeşil yol filminde ki gibi iri ve cüsseli bir adam ormanlık alanda epeyce alkol aldıktan sonra domuz çarpmış ve yaralamış 112 aramışlar ambulansla acil girişide inerken tıpkı filmdeki gibi aracın amortisörlerinin yaylandığını gördüm hastayı gören bayan acil doktoru doktor ben değilim sensin dedi tedavi bayan doktor düzenledi bende doktor gibi davranmak zorunda kaldım tedavisi biten hasta geldiği ilçeye gece araba kalmadığı için ambulansla eve gitmek istediğini söyledi bende bunun olamayacağını söyledim oda hastanede küfür etmeye başladı yanında ilk okul çocuğu gibi kalan güvenlik görevlileri ile alay edip küfretti bende 155 polisi aradım şahısın tedavisinin bittiğini ama hastanede huzursuzluk çıkarak kamu düzenini bozduğunu söyledim polis bana sizi dövdü mü şikayetçi misiniz dedi bende hayır dedim o zaman gelemeyiz dedi bende bu konuştuklarımız kayıt altında değil mi dedim evet dedi polis bey bende sabah kaymakam beyin yanına giderek bu kayıtları dinlemesini istiyeceğim dedim 5 dakikada içinde bir polis ekibi geldi ve devasa alkollü adamı güç bela götürdüler. Buradan çıkacak sonuç sahipsiz iz ucuz gözden çıkarılabiliriz diğer polis dahil adam yerine koymuyor şahıslar suç işlese bile ceza almayacağını ve erteleneceğini biliyor . Sağlık personel ine yapılan şiddet adliye personeline polis ve jandarma ya yapılamıyor çünkü muazzam bir caydırıcılık var ama bizde yok. Maalesef çok kötü itibarsızlaştırıldık .

 

Derya MAMAE

Acil nobetinde kilolu bir bayan hasta yarim buyuk karpuzu yedikten sonra tansiyonu firlamis getirdiler ama kalabalik bi grup tabi disarisida bir anda doldu. Roman vatandaslar. Hastaya mudahaleye basladik ama hasta arrest oldu . Cpr yapiyoruz donmuyor. Adrenalin atropin tabi. Atim var deyip en yakin yogunbakima sevk edelim dedik cunku disarisi basolacak kalabalik degil ve agrasifler. Korkuyoruz cunku kspi pencere vurmaya basladilar oldu diyemeyiz mumkun degil . Ambulansa aldik zor zahmet bikac yumrukla. Ambulansi salliyorlar dusunun artik. Yolda zaten hasta ex ama yinedecpr ya0maya devam ediyoruz. Doktor bey yeni mezun. Ben zaten ingilizce ogretmeni olmak istiyordum .ne isim var burda deyip durdu. Vardigimizda bi grup bizden once gelmisti sevk yerine hemen iceri aldik hastayi ama gorduler oldu diye bize salditmata calistilar bizi sakladilar polis jandarma cagirdilar cunku kalabalik geldi ortalik yikiliyor kac saat mahsur kaldik bilmiyorum

 

Esin ÖZOCAK

Ben de yaşadım . Kadın Doğum servisinde gece 22 tedavisinde lohusa beklerken yatakta , lohusanın eşinin yattığını görünce yaşadığım şaşkınlıktan sonra ,gayet net ve doğru cümlelerle kadın Doğum servisinde erkek refakatçi kalamayacağını ziyaret saatinin de bittiğini söyledim. Ayrıca yan yatakta post-op 0. Gün teyzenin yattığını, odada erkek varken rahat kalkamayacağını belirttim. Adam hiç bir kuvvet beni burdan çıkaramaz dedi ve üzerime yürüdü. Bileğimden tutup beni ittirdi elimdeki kalem kırıldı. (Kısaca anlattım, olayı anlamak için adamın ses tonunu üslubunu kabadayıdan bozma davranışlarını görmeniz gerekir)1111 i aradım hastane polisini aradım. Şikayetçi oldum. İfade alan polisler hep bi uzlaştırma çabası içindeydiler. Uzlaşmadım. Ancak tek şahidim odadaki teyzeydi o da korkmuş sanırım net şeyler söylememiş. Üstüne üstlük adam benden şikayetçi olmuş bi dünya iftira ile. Okuyunca şok oldum. Ve sonuç ;takipsizlik kararı verildi.

 

Kişilere ait alıntılar Maaş ve Döner Sermaye Ek Ödeme Bilgilendirme Platformu 72 bin kişilik facebook grubu üyelerinden alınmıştır.

Sizde gruba katılmak için tıklayınız 

Sağlık Personeli maaşları ve sabit ek ödemelerini öğrenmek için tıklayınız

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?