Oruç tutanlar dikkat! Bu 5 besini mutlaka tüketmeniz gerekiyor!

Salgının etkisi altına olduğumuz şu günlerde bağışıklığımıza dikkat etmeli ve dengeli beslenmeliyiz.

Özellikle oruç tutan kişilerin mutlaka sahur ve iftar sofralarında bulundurması gereken bazı besinler bulunuyor.

Konuyla ilgili önemli bilgiler veren Uzman Özdemir, 5 mucizevi besini şu şekilde sıraladı.

ZEYTİN UZUN SÜRE TOK TUTUYOR

Sahur ve iftar sofralarında mutlaka bulunması ve tüketilmesi gereken besinlerin arasında bulunuyor. Mucizevî besin olarak adlandırılan zeytin uzun sür tok tutan yiyeceklerin arasında bulunuyor. Uzman Ulaş, zeytinin mutlaka sofralarda olması gerektiğinin altını çiziyor.

SOFRALARINIZDA ÇORBAYA YER OLSUN

Çorba özellikle sahur sofralarında ve iftar sofraların mutlaka olması gerekiyor. Oruç döneminde yüksek sıvı kayıpları meydana gelebilir. Ancak hem sahurda hem de iftarda tüketilen çorba, sıvı kayıplarını ortadan kaldıracağı için, kilo kontrolünü de sağlayacaktır.

TATLI KRİZLERİNE HURMA

İftar sonrasında ani tatlı krizlerini bastırabilmek için hurma tüketebilirsiniz. İçerisinde yüksek liflerle oruç döneminde mide ve bağırsak sistemine de çok iyi gelecektir.

PROTEİN İÇİN YUMURTA TÜKETİN

Kas kayıplarını önlemek için günlük yeterli olarak protein alınması gerekmektedir. Protein içerisinde barındırdığı yüksek protein sayesinde kas kaybınızın önüne geçecektir. Özellikle tok tutması açısından sahur sofralarınızda bulunması gerekiyor.

YEMEK SONRASI HAZIMSIZLIK İÇİN ZERDEÇAL

Uzun süren açlık sonrasında birden yemek yemek, mideye ağır gelebilir. Hazımsızlık sorunlarına birebir çözüm olan zerdeçalı tüketebilirsiniz. Salatalarınız, yemeklerinize ya da çorbalarınızı üzerine zerdeçal ekleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?