Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan Flaş Açıklama: Yapılmazsa 3 Milyon Kişi Ölebilir

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan toplumun aşı ile önlenebilir hastalıklar ve aşılama konusundaki farkındalığının artırılması için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından belirlenen “Aşı Haftası” kapsamında önemli açıklamalarda bulundu aşılamanın önemine dikakt çekti.

“SALGINLAR OLMAYA DEVAM EDECEK”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan açıklamalarında çocukluk çağı aşıları yapılmadığı takdirde Türkiye’de yılda 14 bin 296 kişi, dünyada ise her yıl 2,5- 3 milyon kişinin ölebileceğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı: “Dünya tarihi boyunca salgınlar olmaya devam edecek. Bizim buna hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bunun için de etkili yöntem aşılama. Salgın şartlarında bile çocukların ve risk grubundaki yetişkinlerin aşılarını ihmal etmemek gerekiyor”

“SONRA AŞI İLE TEKRAR ÖNLEMEYE ÇALIŞIRIZ”

Cumhuriyet’in aktardıklarına göre Mehmet Ceyhan “Aşı tereddütünün” tehlikeli sonuçları olabileceğini ifade etti ve şöyle devam etti: “Aşı sayesinde hastalıkların sıklığı azalıyor. Özellikle bunların içinde bir kısmı pandemi potansiyeli olan, aşı nedeniyle pandemi oluşturmayan hastalıklar var. Örneğin aşısı olduğu için önemsiz görünen difteri, boğmaca, kızamık, kabakulak, menenjit ve hepatit gibi hastalıklar, Kovid-19’dan bile daha tehlikeli ve ölümcül. Bugün birisi çıksa ‘ben bu aşılara inanmıyorum, yaptırmıyorum’ dese bu tabii birkaç yıl yapılan aşının etkisiyle birdenbire salgın haline gelmeyebilir, hastalık yavaş yavaş artar, sonra bütün dünyada eğilim olursa bütün dünyayı sarar ve pandemi ile karşı karşıya kalırız. Sonra aşı ile tekrar önlemeye çalışırız”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?