Youtube 15. Yılını Kutluyor

YouTube, bilindiği üzere kaba tabiriyle bir video barındırma web sitesi.

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’deki San Bruno, Kaliforniya şehrinde. 15 Şubat 2005’te 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulmuştu.

Kasım 2006’da Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınmıştı. Günümüzde Google’ın yan kuruluşlarından biri olarak faaliyetine devam etmekte olan site, kullanıcılarına video yükleme, izleme ve paylaşma imkanı sunmaktadır. Medya şirketleri ve kullanıcı üretimi videoların gösterimi için WebM, H.264 ve Adobe Flash Video teknolojilerini kullanır. Genel olarak; Video klipler, televizyon klipleri, müzik videoları, video bloglar, kısa özgün videolar ve eğitim videoları gibi içerikler yayınlanmaktadır.

YouTube üzerindeki içerikler genelde bireyler tarafından yüklenir. Fakat CBS, BBC, Vevo, Hulu gibi şirketler ve diğer organizasyonlar da YouTube ortaklık programı ile içeriklerinin bir kısmını yayınlamaktadır. Site içi üyelik almayan kullanıcılar videoları izleyebilir. Onaylı üyeler ise kendi yayın kanallarına video yükleyebilir. Saldırganlık potansiyeli olan içerikler sadece 18 yaşından büyük olduğunu onaylayan üyeler tarafından izlenebilir. Artık herkes bu cümlelerin anlamını biliyor. Bugün milyonlarca kullancısı, içerik üreticisi ve özgün videolarıyla, dijital dünyanın ekranı YouTube 15. Yaşını kutluyor. İlk YouTube videosu 23 Nisan 2005’te yüklendi. Yani, tam 15 yıl önce. YouTube’un kurucu ortağı Jawed Karim, “Hayvanat bahçesinde ben” başlıklı, 18 saniyelik bir video yayınladı. Karim’in filler hakkında konuştuğu o kısa video, bugüne dek, 90 milyondan fazla kez görüntülendi. Dünyanın gördüğü o ilk YouTube videosunda Karim, “Videoyu beğenmeyi unutmayın, yorum yapın” gibi artık klişe haline gelen cümleleri kullanmadı. Kısaca “Söyleyeceklerim bu kadar diyerek videosunu bitirdi ve bu kapanıştan 1 sene sonra, Karim ve ekibi YouTube’u 1.65 Milyar Dolar karşılığında Google’a sattı. Platform, son on beş yıl içinde, adeta yeni bir dünyanın kurulumunda rol oynadı. Orijinal TV şovları ve filmlerinin başlatılması, özgün içerik üreticileri sayesinde, her tür videonun bulunduğu bir merkez haline geldi. YouTube birçok tepe ve dip noktası gördü. Büyük başarılarının yanı sıra, bir dönem nefret söylemi içeren videolardaki artış, adı ırkçılık ve anti-semitizm iddialarına karışan YouTube yıldızlarının skandalları nedeniyle, eleştirilerin hedefi oldu. Bugün YouTube’u her ay 2 milyardan fazla kullanıcı ziyaret ediyor. Günde bir milyar saat içerik izleniyor. Pek çok kişi, profesyonel olarak YouTube’a içerik hazırlıyor, bundan milyonlar kazanıyor. Artık insanlar yeteneklerini televizyon setlerinde ya da sahnelerde değil, YouTube kanallarında sergileyerek ünlü oluyor. YouTube artık bir jenerasyonun kendini ifade etme alanı. Aslında her şey hayvanat bahçesindeki Karim ile başlamıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?