Memur Ve Emekli Zam Oranları Ne Olacak?

Koronavirüs sebebiyle yaşanan ekonomik sıkıntılar ve döviz kurunun dalgalanmasıyla birlikte memur ve emekliler temmuz ayında yapılacak olan zam oranlarını bekliyor. Milyonlarca emekli ve memurun zam oranlarını doğrudan etkileyecek olan enflasyon oranları, beklenti anketlerine göre açıklandı. Peki yılın ikinci yarısında kimler zamlı maaş alabilecek? Memur ve emekli zam oranları ne olacak?

Memur Ve Emekli Zam Oranları!

SSK ve Bağ – Kur emeklilerinin yanı sıra memurlar da Temmuz ayında yapılacak olan zammı bekliyor. Yılın ikinci yarısında yapılacak zam miktarını enflasyon ve TÜFE oranlarının yanı sıra yapılan toplu sözlü sözleşmeler belirlemektedir. Memur emeklileri ve çalışma hayatına devam eden memurlar Temmuz ayında %4 oranında zam alacak aynı zamanda yılın ilk altı aylık döneminde enflasyonun %4’ü aşması halinde, aradaki fark maaşlara zam olarak eklenecektir.

Ekonomistlerin gerçekleştirdiği beklenti çalışmalarında 2020 Mayıs ayı enflasyon oranı %0.76 olarak belirlenirken Haziran ayında bu oran %0.45 olarak açıklandı. Bu öngörüye göre 2020’nin ilk altı aylık döneminde enflasyonun %4.41 olarak açıklanması beklenmektedir.

 

Bağ – Kur ve SSK emeklilerinin ekonomistler tarafından yapılan çalışmalar ışığında maaşlarına %4.41 oranında zam yansıtılacak. 2020 memur ve memur emeklileri için zam oranlarının %4.41 oranında olacağı tahmin ediliyor.

Zam Oranları Maaşları Nasıl Etkileyecek?

Memur ve emekli zam oranları ne olacak? Temmuz zammının %4.41 olması halinde, Bağ – Kur emeklilerinin maaşı ek ödemelerle birlikte 1.784 TL’den 1862 TL’ye yükselecek. 2000 yılından önce emekli olan SSK’lıların ise en düşük maaşı 2111 TL’den 2204 TL’ye artış gösterirken memur emeklilerinde en düşük maaş 2661 TL iken 2778 TL olarak yansıtılacak.

TÜİK, her ayın 3’ünde veya takip eden ilk iş gününde enflasyon oranlarını açıklamaktadır. Ekonomistlerin tahminlerine göre Haziran ayı enflasyon oranı %0.45 olarak açıklanacak aynı zamanda yılın ilk altı aylık dönemi için 3 Temmuz 2020’de TÜİK tarafından açıklama yapılması beklenmektedir. SSK, Bağ – Kur emeklileri, memur ve memur emeklileri için 2020 temmuz zam oranları 3 Temmuz’da kesin olarak açıklanacak.

Emekliler ve memurlar için temmuz ayı maaş takvimi:

  • 1-6 Temmuz: Memur emeklilerinin maaşı zam farkı olmadan yatırılacak.
  • 17-27 Temmuz: SSK emeklileri zamlı aylıklarını alabilecek.
  • 24-28 Temmuz: Bağ-Kur emeklileri için zamlı maaş tarihleri.
  • 27-30 Temmuz: Emekliler için Kurban Bayramı ikramiye tarihleri.

Memurlar, Temmuz’un 15’inde zamlı maaşlarını alırken memur emeklileri 1 – 5 Temmuz tarihleri arasında maaşlarını zam olmadan alabilecek. Belirlenen zam farkı Çalışma Bakanlığı tarafından duyurulduktan sonra hesaplarına zam oranları ulaştırılacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?