En İyi Saç Ekimi Tekniği Hangisidir?

Saç ekimi için dünya çapında en çok tercih edilen ülkelerden bir tanesi de Türkiye. Türkiye’de hizmet veren klinikler, çoğunlukla, yüksek kalite standartlarına sahip olan saç ekim materyallerini kullanmaktadır. Aynı zamanda, bu materyaller ile sürdürülen saç ekim operasyonlarını son derece uygun fiyata gerçekleştirmektedir. Dünya çapında teknolojinin gelişmesi ile birlikte en iyi saç ekimi tekniği için de yeni yöntemler geliştirildi. Saç ekim sürecinin yan etkilerini en aza indiren, ekilen greft sayısının maksimum oranda tutunmasını sağlayan bu yöntemleri sizlerle birlikte inceleyeceğiz. En iyi saç ekimi tekniği araştırması için içeriğimizin devamına göz gezdirebilirsiniz.

1.      FUT Tekniği

2000’li yılların başından itibaren kullanım alanı artan FUT tekniği,  günümüzde hala aktif olarak kullanılmasına rağmen eski popülerliğini yitirmiştir. FUT tekniğinde örneğin enseden alınan saçlar, kafa derisi bölgesine uygulanabilir. Ense kıllarının diğer bölgelere oranla daha güçlü olması, FUT ekiminde tercih edilmesine neden olmaktadır.

Bu yöntemde donor bölge, saçların toplanma alanı ana odak noktasıdır. Ense bölgesinden deri tbakasıyla birlikte alınan saç kökleri, farklı sayıda folikülü içeren parçalara bölünür. Bölünen parçalar kafada saç ekilmesi planan yerlere, FUT tekniği ile yerleştirilir. Bu yöntem tercih edildiğinde çok fazla sayıda greftin ekilmesi mümkün olur. Diğer yöntemlere kıyasla FUT tekniği daha hızlı bir şekilde daha fazla saç kökünün bölgeye eklenmesini sağlar.

2.      FUE Tekniği

Saç ekim dünyasında çığır açan FUE tekniği, çok kısa bir süre içerisinde saç ekim hizmetlerinin verimini ve başarı oranını yükselttiği için kliniklerin de gözdesi haline gelmiiştir. FUE Tekniği, kafa derisine yerleştirilecek olan kılların her biri için, ayrı bir aralık açılmasını ve yerleştirme işleminin de teker teker gerçekleşmesini gerektirir.

Safir FUE tekniği, FUE alt tekniklerindendir ve genel iyileşmeyi etkileyebilse de yoğunluk olarak farkı olmayan bir methodtur.

Diğer yöntemlerde kullanılan şeritler halinde alanlar kesme tekniği burada kullanılmadığından, kafa derisinde kanama ya da su toplama gibi yan etkiler minimize edilir. Bu sayede saç derisinin iyileşmesi gerçekten çok kısa süre içerisinde gerçekleşecektir. Üstelik bu teknik dikiş gerektirmez. Kan ve iğneden korkan bireylerin dikiş gerektirmeyen ya da yüksek miktarda kanamaya sebep olmayan bu yöntemi tercih etmeleri beklenmektedir.

3.      DHI Tekniği

Temel olarak FUE tekniğine benzeyen DHI tekniğinde, saç köklerinin saç derisine yerleştirilmesi işlemi yine teker teker tamamlanır. Fakat bu kez FUE tekniğinde kullanılan ufak kesiler bile DHI tekniğinde kullanılmaz. Tamamen kesisiz bir şekilde gerçekleşen operasyonun kafa derinizde iz bırakma ihtimali yoktur. Bundan dolayı aktif olarak iş hayatının içerisinde olan bireyler sıklıkla bu yöntemi tercih etmektedir. DHI tekniği, gerektirdiği medikal malzemeler bakımından oldukça maliyetlidir.

Ekim sırasında özel tkenoloji ile üretilen choi pen kullanımı ve kalemin son derece ince ucu, hiçbir şekilde yara izi kalmamasına olanak tanır. DHI tekniği çoğu zaman tıraşsız saç ekim tekniği olarak da adlandırılmaktadır. Çünkü ekimden hemen önce kapsamlı bir saç tıraşı gerekmemektedir. DHI tekniğini uygulayan kliniklerin sayısı, FUE tekniğini uygulayan kliniklere göre biraz daha az olabilir. Detaylı bir araştırma ve fiyat karşılaştırma süreci sizin için yararlı olacaktır.

4.      Robotik Saç Ekimi

Sadece ayrıcalıklı saç ekim kliniklerinde kullanılan robotik saç ekim yöntemi, saç köklerinin toplanması sürecinin daha profesyonel bir şekilde ve hata payı minimize edilerek gerçekleştirilmesini sağlar. Robot adı verilen bir bilgisayar sistemi saç köklerinin toplanması işlemi boyunca aktiftir. Temel olarak FUE saç ekiminde kullanılan ekipmanlar ve izlenen adımlar ile Robotik Saç Ekiminde izlenen adımlar birbiri ile aynıdır.

Robotik saç ekiminin tek farkı, bazı temel adımların bilgisayar yardımı ile gerçekleşiyor olmasıdır. Fakat elbette, tüm aşamaların yalnızca bilgisayar aracılığı ile gerçekleşmesi mümkün değil. Saç kökü toplama sürecinden sonra pek çok adımda tedaviniz uzman doktorlar ya da sağlık personelleri tarafından gerçekleştirilmelidir. Yüksek maliyetli bir robotik ekipman gerektirdiğinden ve inovatif bir yöntem olduğundan dolayı Robotik Saç Ekimine her klinikte rastlamanız mümkün değildir. Bu yüzden eğer bu yöntemi tercih ediyorsanız, yaşadığınız bölgedeki kliniklerin yöntemi uygulama tarzı ve kullandığı ekipmanlar ile ilgili detaylı bilgi almanız gerekmektedir.

5.      Hiperbarik Saç Ekimi

Hiperbarik saç ekimi sürecinin sonucunda saç kökleri ekstra olarak güçlenir ve bu sayede saç sağlığı çok daha iyi hale gelir. Hem saç ekiminin gerçekleşebilmesi için açılan kanallar hem de dönor bölge son derece hızlı bir şekilde iyileşecektir. Hipermatik saç ekimi süreci, hem saç derisi üzerinde hem de saç kökleri üzerinde gelişebilecek olan komplikasyonların da önüne geçilmesine yardımcı olur. Normal şartlar altında saç ekim sürecinden sonra iyileşme boyunca kan pıhtılaşması ya da ödem gibi problemler ortaya çıkabilmektedir.

Fakat Hibermatik Saç Ekimi’nin gelişmiş teknolojisi sayesinde ödem oluşumu da hem minimize edilmektedir hem de çoğu zaman engellenmektedir. Kafanın bol miktarda oksijen alabilmesi iyileşme süreci için son derece önemlidir. Hiperbarik oksijen tedavileri adı verilen süreç sayesinde, saç ekiminden sonra hasta bir odaya alınır.

Çok yüksek oranda oksijene hasta maruz kalır ve bu sayede yüksek oranda oksijen solur. Yüksek oranda oksijen solumak, kandaki oksijen miktarının artmasına olanak tanır. Bu durum ise iyileşme sürecinin daha da hızlı gerçekleşmesine olanak tanır.

En İyi Saç Ekimi Tekniği Nasıl Seçilir?

Saç ekim yöntemleri, teknolojinin gelişmesi ile birlikte epey çoğaldı. Pek çok birey, çok sayıda faktörü göz önünde bulundurarak ve saç ekim kliniğinde aldığı tavsiyeler doğrultusunda en iyi saç ekimi tekniği alternatiflerinden  birine karar verebilir. Birlikte bu faktörleri inceleyelim;

  1. Saç derinizin hassasiyet seviyesi oldukça önemli bir detay. Eğer saç deriniz ekstra hassas ise, bazı saç ekim teknikleri sizin için ekstra komplikasyonların sebebi olabilir. Bundan dolayı daha hassas şekilde size saç ekim gerçekleştirecek olan doktorları ve yöntemleri tercih etmeniz tavsiye edilebilir.
  2. Saç ekim yöntemleri farklı şekillerde fiyatlandırılabilir. Bütçeniz ve ihtiyaç duyduğunuz saç ekim yöntemi çerçevesinde farklı kliniklerden fiyat teklifleri alabilirsiniz. Bu sayede başarılı bir karşılaştırma yapma şansınız olur ve en avantajlı seçeneği elde edersiniz.
  3. En iyi saç ekim yöntemi, en teknolojik yöntemlerin ve araçların kullanıldığı saç ekim yöntemidir. Dolayısıyla seçtiğiniz kliniğin gerçekten doğru şekilde prosedürü uyguladığından emin olmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?