Memurlar İçin Yeni Koronavirüs Tedbirleri Açıklandı!

22 Mart’ta başlayan kamuda esnek çalışma dönemi, kısa bir süre önce sona ermişti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı esnek çalışma saatlerinin sona ermesiyle birlikte tüm memurları yakından ilgilendirecek memurlar için yeni koronavirüs tedbirleri düzenlenecek.

Memurlar İçin Hangi Tedbirler Alınacak?

memurlar için koronavirüs tedbirleri

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yapılan araştırma ve çalışmalarda memurlar için yeni koronavirüs tedbirleri açıklandı. Normalleşme sürecine girilmesiyle birlikte kamu kurum ve kuruluşlarında şu önlemler alınacak:

  • Hizmete mahsus olan tüm araçlar ve servis araçları, sosyal mesafe düzenlemesine göre yolcu taşıyacak,
  • Tüm araçlarda dezenfektan ve tek kullanımlık maskeler bulundurulacak; servise binerken ve inerken el antiseptiğinin kullanılması zorunlu olacak,
  • İşyerine girişlerde her memurun ateşi temassız ateşölçerlerle kontrol edilecek,
  • Asansör, koridor, bina giriş kapıları vb. yerlerde ‘Koronavirüs Yeni Tedbirleri’ hakkında yayınlanan yazı asılacak,
  • Toplantı salonları, ofisler, tuvaletler, merdiven trabzanları, bilgisayar ekranları, telefonlar gibi tüm ekipmanlar düzenli olarak dezenfekte edilecek,
  • Havalandırma sistemleri sık sık kontrol edilecek ve kapalı alanlar sıklıkla havalandırılacak,
  • Toplantı, görüşme vb. telekonferans ve diğer çevrim içi yöntemlerle gerçekleştirilecek,
  • Yemekhanelere daha az sayıda kişi alınacak ve yemek saatleri düzenlenecek,
  • Sosyal mesafenin sağlanamadığı kapalı alanlarda farklı düzenlemeler gerçekleştirilecek,
  • Ortak kullanım alanlarında bulunan çay / kahve makineleri, su sebilleri kaldırılacak.

Kronik Rahatsızlığı Olanlar Ve Hamileler İdari İzinli Mi?

Memurlar için yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında kronik rahatsızlığı bulunan hastalar, hamileler ve 60 yaş üstü memurlar idari izinli olarak kabul edilmişti. Normalleşme sürecine girilmesiyle birlikte bu düzenlemede de değişikliğe gidildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla resmi gazetede yayımlanan “COVID-19 Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler” isimli genelgede idari izinler yeniden düzenlendi.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 60 yaş üstü memurlar ve kronik rahatsızlığı olanlar yönetici kadroda ya da pozisyonda değilse idari izinli olarak sayılmaya devam edecek. Ancak Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’nda çalışan 60 yaş üstü ya da kronik rahatsızlığı olanlar bu genelgeden faydalanamayacak. Bu kişilerin doğrudan idari amirleri ile görüşmesi gerekecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?