Kurban Bayramında Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı? Cumhurbaşkanı Açıkladı!

Kurban Bayramında Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı? Cumhurbaşkanı Açıkladı!

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid – 19 salgını nedeniyle geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanmıştı. Vaka sayısının beklenenin üstünde olması ve hızla artış göstermesi nedeniyle kurban bayramında sokağa çıkma yasağı uygulanma ihtimali vatandaşları tedirgin ediyor. İstanbul’da gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan sokağa çıkma yasağı hakkında konuştu.

Kurban Bayramı’nda Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak Mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hz. Ali Camii’nde Cuma namazını kıldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan kurban bayramında kısıtlama olup olmayacağını soran gazeteciye şu ifadelerle cevap verdi:

“Kurban Bayramı için böyle bir adım atmak biraz zor. Ama değerlendirmesini tabi Bilim Kurulu yapacağı gibi biz de Bilim Kurulu ile bunu paylaşabiliriz. Kurban Bayramı’nın özellikleri, hususiyetleri çok çok farklı. O gün kurbanlar kesilecek, herkes özellikle de birbirini ziyaret ki bu sadece bayramda oluyor. Şu anda gündemimizde böyle bir durum yok.”

Sokağa çıkma kısıtlamasının Kurban Bayramı ruhuna aykırı olduğunu vurgulayan Erdoğan, şu an için yasakların söz konusu olmadığını açıkladı. Ancak vaka sayılarında beklenmedik ani ve çok hızlı yükselmeler oluştuğu takdirde kurban bayramında da sokağa çıkma yasağı gelebilir.

Kurban Bayramında Sokağa Çıkma Yasağı: Bilim Kurulu Görüşleri

Türkiye’de Covid – 19 salgını nedeniyle vaka sayısı 216 bini aşarken toplam can kaybı beş binin üzerine çıktı. Normalleşme ve kontrollü sosyal hayat planlamaları gereği kısıtlamalar kaldırıldı ancak vaka sayısında beklenildiği gibi bir düşüş yaşanmadı.

Kurban Bayramı öncesi toplumu bilinçlendirmek ve uyarmak adına açıklama yapan Bilim Kurulu üyeleri, ‘Kurban Bayramı’nın önemli bir dönemeç’ olduğunu ifade etti. “Bayramlaşmalar açık havada ve kısa olsun. Düşük vaka ile eylüle girmeliyiz. Eylül-ekimde risk yeni pike neden olabilir.” Açıklamasında bulunan Bilim Kurulu üyesi Dr. Sema Kultufan Turan, açıklamalarına şu sözlerle devam etti: ‘’Özellikle kurban kesim yerlerinde kurallara harfiyen uymak gerekiyor. Aile görüşmelerini mümkün olduğu kadar yapmamalarını tavsiye ediyoruz. Büyüklerimizle telefonla bayramlaşalım. Kalabalık mekanlara girmemeye özen gösterelim. ’’

Bilim kurulu üyeleri, sonbahar aylarında viral enfeksiyonların artması ve bağışıklığın düşmesi nedeniyle Covid – 19’un yayılma riskinin daha fazla olacağını ifade ederken özellikle kurban bayramında daha az kişiyle görüşmeyi ve açık havada bayramlaşmayı tavsiye etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?