Koronavirüs Yasakları Yeniden Mi Gelecek?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid – 19 salgını Türkiye’de de hayatın her alanını etkileyen önlemlerin alınmasına sebep olmuştu. Vaka sayılarının azalmasıyla birlikte 1 Haziran’da normalleşme sürecine girildi ancak vaka sayılarının artması bilim kurulu ve toplumu tedirgin etti. Koronavirüs vakalarının artmasıyla birlikte yasakların da yeniden gelmesi gündeme geldi. Peki, koronavirüs yasakları yeniden mi gelecek?

Koronavirüs Yasakları Kimleri Etkileyecek?

koronavirüs yasakları

16 Haziran 2020 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından duyurulan günlük koronavirüs vaka sayısı 1467 olarak açıklanırken toplam vaka sayısı 181.298 olarak ilan edildi. Baraj olarak görülen 1500 sınırının aşılmasıyla birlikte vakaların da yeniden artması bekleniyor. Salgını kontrol altında tutabilmek ve vaka sayısında yeniden azalmaların olması adına bilim kurulu üyeleri yasakların yeniden başlayabileceğini ifade etti.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara tarafından yapılan açıklamalarda vaka sayısının beklenenin üzerinde olduğu ve önümüzdeki günlerde yasakların yeniden gelebileceği ifade edildi. Önümüzdeki günlerde vaka sayısında beklenen azalma olmadığı takdirde yeni yasakların gelmesi ve sokağa çıkma yasaklarının yeniden başlaması bekleniyor.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de 1 Haziran itibariyle vaka sayıları hızla artış gösterdi. Aynı zamanda vaka sayısının sıfır olduğu Ardahan’da da Covid virüsünden etkilenenlerin sayısı 18’e yükseldi. Şehirlerarası yasağın tüm illerde kalkmasıyla birlikte sahil kentlerine ve Anadolu illerine yapılan yolculukların sayısı %70 oranında artış gösterdi.

Covid – 19 İkinci Dalga Başladı Mı?

Şehirlerarası yolculuk yapanların gittikleri şehirde 14 gün boyunca karantinada kalmaması, gizli taziyelerin yapılması ve törenlerin düzenlenmesiyle birlikte Covid – 19 kısa sürede yüzlerce kişiye bulaşmaya devam ediyor.

Normalleşme süreci ile birlikte birçok vatandaşın rahatlayarak maske takmaması, sosyal mesafeye uymaması ve hijyenine dikkat etmemesi nedeniyle Covid – 19 ikinci dalganın başlaması bekleniyor.

Koronavirüs yasakları çerçevesinde, ilerleyen günlerde vaka sayısının artış göstermesi halinde yeniden şehirlerarası yolculuk yasağı gelebilir. Aynı zamanda İstanbul, Ankara, İzmir, Konya ve Bursa gibi büyükşehirlerin de giriş – çıkışları kapatılabilecek.

Türkiye’nin tümünde ya da vaka sayısının fazla olduğu kentlerde de hafta sonu ya da tüm hafta içi uygulanabilecek sokağa çıkma yasaklarının başlaması da sıklıkla konuşuluyor. Tüm tedbirlerin yanı sıra maskesiz sokağa çıkan ve sosyal mesafeye dikkat etmeyen vatandaşlara para cezası kesilmesi de gündemde.

Koronavirüs vaka sayısının günlük 2 bini aşması halinde asker uğurlama, mevlid, taziye gibi toplu etkinliklere katılanların ağır para cezasıyla karşılaşma ihtimalleri de bulunuyor. Aynı zamanda özellikle büyükşehirlerde ‘kısmi koronavirüs yasakları da gelecek buna göre özellikle maskesiz dışarı çıkanlar en az 3150 TL para cezasıyla karşılaşacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?