Kamuda Esnek Çalışma Ne Zaman Bitecek?

Tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid – 19) salgını hayatı durma noktasına getirirken her alana yönelik özel düzenlemeler yapıldı. Alınan önlemler ve tedbirler sonucunda Türkiye’de vaka sayısında azalma yaşanırken bazı şehirlerin valiliklerinden yapılan açıklamada kamuda esnek çalışma ve idari izinlerin bittiği açıklandı.

Kamuda Esnek Çalışma Bitiyor Mu?

2019 yılı Aralık Ayı’nda Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Covid – 19 virüsü sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı hızla yükselirken aşı ve tedavi çalışmaları devam ediyor. Dünya’da dört milyondan fazla kişi koronavirüs salgınına yakalandı ve üç yüz binden daha fazla kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Virüsün özellikle kalabalık ve kapalı ortamlarda daha hızlı yayılması ve bulaşıcılık oranının fazla olması nedeniyle başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere özel sektörde de esnek çalışma saatleri uygulanıyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan vatandaşlar için Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı tarafından yayınlanan 2020/4 sayılı genelge ile esnek çalışma saatleri uygulanırken dönüşümlü ve uzaktan çalışma gibi ayrıcalıklar tanındı.

Koronavirüs vaka sayısındaki azalmalar sonucunda Yalova, Ağrı ve Çorum’da kamuda esnek çalışma saatleri, idari izinler ve dönüşümlü çalışma sonlandırıldı. Ağrı Valiliği’nden yapılan açıklamada 27 Mayıs itibariyle tüm personelin normal mesai saatlerinde çalışacağı açıklanırken Yalova Valiliği tarafından duyurulan bildiride hamile, engelli ve 65 yaş üstü personelin idari izninin devam ettiği belirtildi.

Kamuda esnek çalışma saatlerinin  ve idari izinlerin ne zaman biteceğine dair herhangi bir resmi açıklama yapılmazken ilerleyen günlerde Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda yeni bir açıklama yapılması bekleniyor.

Esnek Çalışma Nedir?

Personelin azaltılması ve asgari düzeyde memurla işlerin devam etmesi için alınan kamuda esnek çalışma tedbirleri doğrultusunda şu önlemler alınmıştı:

  • Dönüşümlü çalışan personel, fiilen görevinin başında olmadığı sürece idari izinli sayılacak,
  • Dönüşümlü ya da uzaktan çalışan personel, fiilen görevini icra eden memurla eşittir ve aynı sorumluluğa sahiptir,
  • Uzaktan ve dönüşümlü çalışanlar; idari izinli sayılanlar amirlerin izni haricinde görev mahalinden ayrılamaz ve amirleri göreve çağırdığında gelmek zorundadır,
  • Yeni bir karara kadar Covid – 19 salgını tedbirleri doğrultusunda izinli olanlar, idari izinli olarak sayılmaya devam edecektir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Normalleşme Planı’na göre günlük yaşantının yavaş yavaş normal seyrine dönmesi için alınan kararlar açıklandı. Türkiye Normalleşme Takvimi’ne göre Covid – 19 salgını nedeniyle alınan önlemler üç aşamalı olarak esnetilecek. Ramazan ayının bitmesiyle birlikte restoran, cafe ve lokantalar kademeli olarak açılacak ve salgının kontrol altına alınmasıyla birlikte kamu ve özel sektör çalışanları eski mesai saatlerinde çalışmaya devam edecek.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?