Dünya Sağlık Örgütü:Salgın bitme noktasından çok çok uzak!

Dünya Sağlık Örgütü, İsviçre'nin Cenevre kentinde video konferans şeklinde bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda koronavirüs gündemde olurken, salgının etkileri ele alındı.

DERİN ENDİŞE DUYULUYOR

Salgına ilişki önemli açıklamalarda bulunan DÖS, konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeyi kaydetti: "DSÖ, salgının diğer sağlık hizmetleri ve özellikle çocuklar üzerindeki etkisinden derin endişe duyuyor. Çocuklar, Kovid-19'un neden olduğu şiddetli hastalık ve ölümlerde daha az risk altında ama aşı ile önlenebilir diğer hastalıkların yüksek riski altında olabilirler"

4 BÖLGEYİ İŞARET ETTİ

Salgının bitmesinin uzun süreceğini ifade eden Ghebreyesus, "Salgın bitme noktasından çok uzak" ifadesini kullanarak 4 bölgeyi işaret etti. Özellikle Afrika, Avrupa, Latin Amerika ve bazı Asya ülkelerdeki vakaların endişe verici düzeyde olduğunu ifade eden DSÖ, bu bölgeler için kritik uyarılarda bulundu.

BİZ SADECE TASVİYEDE BULUNABİLİRİZ

DSÖ, ülkelere sadece tavsiyelerde bulunabileceklerini, tedbirlerin uygulanmasın konusunda herhangi bir yaptırımlarının olmayacağını ifade ederek, açıklamasında şu ifadeyi kaydetti: "Biz ülkelere sadece tavsiyelerde bulunabiliriz. Tavsiyelerin uygulanmasına ilişkin bizim bir yetkimiz yok. Dünya (koronavirüse ilişkin) dikkatlice DSÖ'yü dinlemeliydi"

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?