Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: O 4 suça af yok!

İnfaz yasası olarak da bilinen af yasası, geçtiğimiz hafta TBMM’ye sunuldu. Ceza evindekileri ve ailelerini yakından ilgilendiren afla ilgili son detaylar yavaş yavaş şekilleniyor. Erdoğan ve Gül’ün yapmış olduğu telekonferans sonucunda 4 suçun af kapsamı dışında kalması için çalışmalar başlatıldı.

KIRMIZI ÇİZGİSİ

Albudkadir Selvi, Hürriyetteki bugünkü yazısında, af yasası hakkındaki bazı detaylara dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en net olduğu konu hakkında, "Kadına şiddet konusunda son derece hassas olduğu hatta bu konunun Erdoğan'ın kırmızı çizgisi olduğu vurgulandı. Edinilen bilgilere göre Erdoğan, terör suçları, cinsel suçlar, cinayet ve uyuşturucu suçlarını işleyenlerin kesinlikle kapsam dışında bırakılmasını istedi" şeklinde açıklama yaptı.

AF TASLAĞI Covid-19 Türkiye’nin gündemini de etkiliyor. Salgının ülkemize gelmesiyle beraber, cezaevinde kalanlarını ve ailelerini son derece yakından ilgilendiren af yasası yeniden gündeme getirildi.  Af yasası ile ilgili hazırlanan taslak şu şekilde: Hükümlülerin ceza evlerin kalacağı süre azalacak. Cinsel, uyuşturucu ve ticaret suçlarından 4/3’lük salıverme oranı, 3/2’ye düşürülecek. (Örgütlü suçlarda infaz indirimi sağlanacak)

Hükümlüler cezalarını en az yüzde 40’ını cezaevlerinde geçirecek. İyi hal ile ilgili değerlendirme 6 ayda bir gerçekleştirilecek. Yeni doğum yapan kadınların cezası 1,5 yıl ertelenebilecek. Engelli olan ya da yeni doğum yapan kadınlar 3 yıl, 75 yaşını bitirenler 4 yıl, 65 yaş üstü ve kadınlar cezalarının 1 yılını evlerinde geçirebilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?