Türkiye’deki coronavirüs vaka artış hızı ürkütüyor! Uzmanlardan önemli koronavirüs açıklaması

Vaka ve ölüm sayılarının artması, vatandaşları tedirgin etmeye devam ediyor. Pek çok iş yerinin ve sosyal faaliyetlerinin gerçekleştiği mekânların kapatılması, virüsün ne kadar ciddiye alınması gerektiğin gösterdi. Dün 20 bine ulaşan ölüm sayısı bugün 21 bini geçti. Durum böyle olunca, Türkiye’nin, ölüm oranlarının fazla olduğu İtalya’yla kıyaslanmasını gündeme getirdi.

VAKA SAYISI 2 BİNİ GEÇTİ

10 Mart’ta ilk vakanın ortaya çıkmasıyla, Türkiye’nin koronavirüse karşı aldığı önlemleri daha da arttırdı. Vakanın öğrenildiği ilk gün, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, canlı yayında basın açıklamasıyla, tüm kamuoyuna gerekli bilgiyi vermişti. 10 Mart’tan itibaren vaka sayının hızlı bir şekilde artması, halkı tedirgin etti. Koca’nın 25 Mart akşamı yapmış olduğu açıklamayla vaka sayısı 2 bini geçerken, hayatını kaybedenlerin sayısı 59’a dayandı.

İTALYA’DA DA ARTIŞ ÇOK HIZLI

Koronavirüsten en çok etkilenen ülkelerin başında İtalya geliyor. Ülkede sokağa çıkma yasağının uygulanmasına rağmen, ölüm sayıları azalmıyor. Türkiye’nin de son dönemde İtalya gibi hızlı bir artış yaşaması, iki ülkenin kıyaslanmasına sebep oldu. Yapılan kıyaslamaya göre, iki ülkede de hastalığın tespitindeki 16. Günde Türkiye’de 2 bin 433 vaka tespit edilirken, İtalya’da 16. Günde bin 700’dü.

DR. AZAP VE ÜNAL AÇIKLADI

Bilim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Alpay Azap ve Prof. Dr. Serhat Ünal, kamuoyunu rahatlatan bir açıklama yaptı. Uzmanlar, Türkiye’deki artışın, İspanya ve İtalya’dan daha kötü duruma gelmesini çok mümkün olmayacağının altını çizdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?