Bazı Ürünlerde Ek Gümrük Vergisi Getirildi!

Belirli ürünlerde getirilecek ilave gümrük vergisi uygulamasına yönelik Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu doğrultuda kauçuk iplikler, tutkallar, plastik plaka/levhalar, demir veya çelikten vidalar, plastik ve metal düğmeler, bazı kaynak telleri, kağıt kesme makinaları, hava perdeleri, transformatörler, redresörler, sesli işaret cihazları, kesintisiz güç kaynakları, hoparlörler, röleler, multimetreler, saatler, kronometreler, aydınlatma cihazları aksam ve parçaları, hidrolik presler, video konsolları, bayram ve karnaval eşyası, sirk eşyası, çıtçıtlar ve bunların aksamları, golf sopaları ve açık hava oyunlarına mahsus eşyaya ilave gümrük vergisi uygulanacak.

YERLİ ÜRETİCİLERE DESTEK VERİLECEK

Uygulanacak ilave gümrük ilavesi, ürünlere göre değişiklik gösterecek ve yüzde 5 ile 50 arasında seyredecek. Diğer taraftan da yine bir Cumhurbaşkanı Kararı'yla Türkiye'nin gerçekleştirdiği gelişmekte olan ülkelerden tekstil ve konfeksiyon ürünleri ithalatı için uygulanan düşük oranlı ilave gümrük vergileri diğer ülkelerinkine eşitlendi.  Yapılan bu değişiklikler ile yerli üreticilere destek verilmesi ve önlerinin açılması hedefleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?