Berberler ve kuaförler ne zaman açılır?

İçişleri Bakanlığı'nın vermiş olduğu karar kapsamında, berberler ve kuaförler faaliyetlerini durdurmuştu. 

Fiziksel temasın en üst seviyede olduğu bu işletmeler, salgının ilerlemesinin önlenmesi kapsamında bir süreliğine kapatıldı. Peki, berberler ve kuaförler ne zaman açılacak?

NE ZAMAN AÇILACAK?

Bakanlık, koronavirüs salgını kapsamında kuaförlerin ve berberlerin belirli bir süre çalışmalarına ara verdiğini duyurmuştu. Uzun bir süredir kapalı olan bu işyerlerinin ne zaman açılacağı hem vatandaşlar hem de iş yeri sahipleri tarafından araştırılmaya başlandı. İçişlerin Bakanlığı'nın yapmış olduğu açıklama kapsamında valilerin, kaymakamlıkların ve belediyelerin işbirliği için gerekli tedbirleri alarak, uygulamada bir aksaklığın meydana gelmemesini istedi.

NE ZAMAN KAPATILMIŞTI?

Koronavirüs salgını kapsamında her geçen gün yeni önlemler alınmaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığı 21 Mart tarihinde 81 il valiliğe göndermiş olduğu genelgeyle, Türkiye'de bulunan tüm berberler ve kuaförlerin faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurulmuştu. İçişleri Bakanlığı'nın paylaşmış olduğu genelgede açıklama şu şekilde yapılmıştı: Bakanlığımız 81 İl Valiliğine Koronavirüs konulu ek bir genelge daha gönderdi. Genelge ile vatandaşların bir arada bulunmaları ve yapılan işlem sırasında birçok kez fiziksel temasın olması nedeniyle berber, kuaför, güzellik merkezlerinin faaliyetleri 21 Mart saat 18.00 itibariyle geçici süreliğine durdurulacak. Koronanirüs (Kovid-19) salgınından; vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla Bakanlığımız tedbirler almaya devam ediyor. Daha önce vatandaşların doğrudan temel ihtiyaçlarına yönelik olmayan bazı umuma açık yerlerin faaliyetlerinin geçici süreliğine durdurulması için illere genelgeler gönderen Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler sonucunda; alınan tedbirlere ilave olarak bir genelge daha valiliklere gönderdi. Genelge ile vatandaşların bir arada bulunmaları ve yapılan işlem sırasında birçok kez fiziksel temasın olması nedeniyle anılan virüsün yayılımını artırarak vatandaşlar açısında riskli olabilecek; berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. işyerlerin faaliyetleri 21 Mart 18:00 saati itibariyle geçici süreliğine durdurulacak.

  Bakanlığımız söz konusu bu tedbirlere ilişkin vali/kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde ilgi Kanun hükümleri çerçevesinde gerekli tedbirlerin ivedilikle planlanması/uygulanması ve kolluk birimleri tarafından konun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini istedi.

AÇILIŞ TARİHİ BELLİ OLDU MU?

Berberlerin ve kuaförlerin açılış tarihleriyle ilgili henüz resmi kaynaklardan bir açıklama gelmedi. Yasakların kaldırılmasına ilişkin genelge İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilecek. Tedbirlerin kaldırılması sonrasında berberler ve kuaförler iş başına dönerek, vatandaşlara hizmet vermeye devam edecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?