2022 Yılında Cinsiyet Değişimi Süreci Hakkında Merak Ettikleriniz

Cinsiyet değişimi ile ilgili hazırlamış olduğumuz makalemiz sayesinde, aklınıza takılan tüm sorulara cevap bulmuş olacaksınız. Kız ya da erkek olarak dünyaya geldikten sonra, bireyler zaman içerisinde büyür, ergenlik dönemlerini geçer ve sonrasında yaşamaya başlar. İşte tam olarak bu süreçlerin sonrasında, bazı kişiler ruhen kadına ya da erkeğe daha yakındır. İçinde bulunduğu cinsin gereksinimlerimi yerine getiremeyen bireyler ise özellikle ruhen kendi cinsinin etkisinde kalır ve karşı cinse ilgi duymaz. Artık tıbbı imkanlar dahilinde son yıllarda artan revaçta birey kendi kararları doğrultusunda cinsiyet değiştirme ameliyatı olmaktalar.

Bu ameliyat ve ameliyatlar zinciri sonucunda, kadınken erkek, erkekken kadın olunuyor. Bu tür estetik müdahaleler, komplike bir müdahaleden geçtiği için, bununla ilgili sizlere vereceğimiz bilgiler sonrasında, sürecin nasıl işlediğini öğrenmiş olacaksınız.

Cinsiyet Değişimi Nerede Yapılır?

Cinsiyet Değişimi Nerede Yapılır?

Yazımıza devam etmeden önce şunu belirtelim ki, erkekten kadın olma ya da kadından erkek olma süreçlerine başladığınızda göreceksiniz ki, her bir işlem farklı yerlerde yapılıyor. Bu dünya genelinden de böyle olduğu gibi, özellikle Amerika ve Tayland en fazla değişimin yapıldığı yerlerin başında geliyor. Sağlık açısından Tayland çok fazla tercih edilmediği gibi, Amerika’da ise bu işlemler neredeyse 500 Bin Doları buluyor. Türkiye’de ise değişim sürecinde farklı farklı kliniklerde tedavi olmanız gerektiği için, bu endişeye kapılmanıza neden oluyor.

Elbette ki, dünyanın en iyi ameliyatlarını gerçekleştiren ve bünyesinde bulunan cerrahların ülkemizde bulunduğunu söyleyelim. Yine bu isimler sayesinde en iyi sağlık ve hijyen koşullarında bir dizi ameliyat geçirebilirsiniz. Böylelikle cinsiyet değişimi sürecinde psikiyatri desteği de alarak, tüm estetik ve değişim sürecini rahatlıkla yapabiliyorsunuz.

Kimler Cinsiyet Değişimi Ameliyatı Olabilir?

Kimler Cinsiyet Değişimi Ameliyatı Olabilir?

Öncelikle bireyin 18 yaşını doldurması gerekiyor. 18 yaşını doldurmamış bireylere hiç bir şekilde bu ameliyatlar yapılmamaktadır. 18 yaşının üstünde iseniz eğer, istediğiniz hastaneye giderek ameliyat olamıyorsunuz. Ülkemizde bunu yapan bazı merkezler olduğu gibi, bu merkezlere en son uğramanız gereken yerlerdir. Çünkü öncesinde belirli aşamalarından geçerek bunların izinlerini almanız gerekiyor. Ayrıca cinsiyet değişimi ameliyatı olmak isteyenlerin bekar olması zorunludur. Eğer mevcut durumda evli iseniz, ilk olarak boşanmanız gerekmektedir. Bu durum gerek kadın için ve gerekse de erkek için geçerlidir.

Cinsiyet Değişimi Yasal Süreçleri

Cinsiyet Değişimi Yasal Süreçleri

Yukarıda ki şartları yerine getirenler için, erkekten kadın olma ya da kadından erkek olma için gerekli yasal izinlerin alınması gerekiyor. Öncelikle Nüfus Müdürlüğüne cinsiyet değişimi için dava açmanız gerekiyor. Yasal prosedürün başlaması ile birlikte, Nüfus Müdürlüğü mahkemeye istediği belgeleri söylüyor. Bu belgeler ise belirlenmiş olan hastanelerde veriliyor ve heyet karşısına çıkıyorsunuz. Psikiyatri ile birlikte, ürolog tarafından da gerekli tetkikler yapılıyor. Eğer kişinin cinsiyet değişimi için, olumsuz durumlar varsa, cinsiyet değişimine izin verilmiyor. Ancak hep psikolojik olarak ve hemde bedenen cinsiyet değişimine uygun olmanız durumunda, geçiş için gerekli izinler veriliyor.

Sağlık Kontrollerinden Geçmeniz Gerekiyor

Sağlık Kontrollerinden Geçmeniz Gerekiyor

Ülkemizde cinsiyet değişimi ameliyatı daha zorlu bir süreç olmasından dolayı, öncelikle gerekli sağlık kontrollerinden geçmeniz gerekiyor. Yapılan incelemeler neticesinde kişinin ruhen bulunmuş olduğu cinsten tamamen kopmuş olması durumunda, heyet raporları oluşturuyor ve sonraki aşamaya geçiliyor. Bu aşamada ise bireyin üremesi tespit ediliyor. Erkeğin ya da kadının üreme konusunda bir sıkıntısı olmaması durumunda, cinsiyet değişimi daha zorlu bir hale geliyor. Çünkü sağlıklı bir kadından rahim ve yumurtalıklar alındığı gibi, sağlıklı bir erkekten ise üreme organı tamamı ile alınıyor. Üreme de sorunları olan kişiler ise daha kolay heyet raporu alabiliyor. Ürologların burada ki tetkikleri genel olarak bilgi vermek amaçlı. Edinilen bu bilgiler sonrasında, karar yine size bırakılıyor.

Cinsiyet Değişimi Ameliyatları

Cinsiyet Değişimi Ameliyatları

Tüm izinleri aldınız ve Nüfus Müdürlüğü de gerekli izinleri verdiyse eğer, artık sıra ameliyat olmaya geldi demektir. Zorlu bir süreç olduğu gibi, tüm ameliyatların bitiminden sonra 1 hafta yerinizden fazla hareket etmeden kalmanız gerekiyor. Kadından erkek olma ya da erkekten kadın olma için bir dizi estetik müdahaleler bulunuyor. Sadece cinsel üreme organları değil, göğüs estetiği, burun estetiği, ses telleri operasyonu, yeni cinsel organlar ve yağ aldırma, kaş düzeltme gibi estetik süreçleri de bulunuyor.

Estetik ve Tedaviler Nerede Yapılır?

Estetik ve Tedaviler Nerede Yapılır?

Ülkemizde cinsiyet değişim sürecinde hormon tedavisi farklı bir yerden yapılırken, estetikler farklı bir yerde yapılıyor. Bu durum danışanları hem yoruyor ve hemde psikolojik olarak etkilenmesine neden oluyor. Oysa ki bu işleri tek bir yerden yaptırmanın da mümkün olduğunu söyleyelim. Ayrıca farklı yerlerde tedavi olsanız da, yine gittiğiniz yerlerin yönlendirmesi ile tüm bunları aşarak, ihtiyacınız olan tüm cerrahi ekibi bulabilirsiniz. Bu sayede hormon tedavisini yaptırdığınız gibi, cinsel organ değişimi, meme ve popo estetiği ya da sakal ekimi gibi bütün tedavi ve estetikleri daha kolay bir hale getirmiş olursunuz.

Ülkemizde Cinsiyet Değişimi Süreci

Ülkemizde Cinsiyet Değişimi Süreci

Genel olarak ülkemizde cinsiyet değişim süreçleri bu şekilde işliyor. Tabii estetik olarak çok daha fazla bilgi arayışı içerisine girebilirsiniz. Memur Haberci sitemizden bir çok estetik hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca tüm yapılan estetik süreçlerini detaylı bir şekilde anlattığımız makalelerden yararlanarak, ameliyat ve estetik süreçlerinin nasıl geçeceğini de öğrenebilirsiniz. Her iki cins içinde geçişlerin oldukça zorlu olmasından dolayı, psikiyatri ile görüşmeleri her zaman yapacağınızı bilmelisiniz.

Alınan kararlar neticesinde, artık geçiş için geçerli işlemlerde yapılarak, cinsiyet değişimi gerçekleşiyor. Yorucu ve maddi olarak da ciddi bir süreç olduğunu hatırlatalım. Bu nedenle karar vermeden önce mutlaka titizlikle araştırma yapmanız ve doğru karar vermeniz gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?