YKS Sınavında Maske Takmak Zorunlu Mu?

COVID-19 salgını çerçevesinde alınan önlemler hem eğitim öğretim sürecini hem de her sene yapılan merkezi sınavların takvimini değiştirdi. Yapılan son açıklamalar üniversiteye hazırlanan öğrencilerin YKS sınavına 27 – 28 Haziran 2020 tarihlerinde gireceğini belirtiyor. Salgının henüz sona ermemiş olacağı o günlerde sınava girmek ile ilgili pek çok öğrenci endişe taşıyor. Peki, salgından korunmak adına YKS sınavında maske takmak zorunlu mu? Öğrenciler maskesiz de salona alınacaklar mı?

20 Mayıs 2020 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu’nun değişmesine sebep oldu. Çünkü bu açıklama, sınavlarda maske takmak zorunlu mu sorusunun yanıtını veriyor. Açıklamaya göre, sınav salonundaki ve sınavın gerçekleştiği okuldaki gözetmenler de dahil olmak üzere herkes maske takmak zorunda olacak.

Fahrettin Koca YKS Sınavında Maske Takma Zorunluluğu Hakkında Açıklama Yaptı

Bir süredir salgının verdiği zararların azalmasını sağlayan sağlık çalışmaları ve gerçekleştirilen kısıtlamalar, Türkiye’de normalleşme sürecinin başlamasına sebep oldu. Bu kapsamda sınavların da Haziran sonunda gerçekleştirilmesine karar verildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada, tüm öğrencilerin ve gözetmenlerin sağlığını korumak amacı ile YKS sınavında maske takmak zorunlu mu sorusunun yanıtını verildi. YKS sınavında maske takmak zorunlu olacak.

Seyahat ve normal Yaşama Dönüş İle İlgili Ek Açıklamalar

Normalleşme sürecinde farklı kentler arasındaki seyahatlerin yalnızca gerektiği ölçüde gerçekleşmesi, sağlık kurumlarının ihtiyatlı biçimde hizmet vermesi ve özellikle yakın dönemde Ramazan Bayramında evde kalınması son derece önemli. Bakan Koca yaptığı açıklamada seyahatin önümüzdeki dönemlerde özel kodlar ile gerçekleşebileceğinden söz etti. Kişiye özel kodlar sayesinde seyahatler kontrol altına alınacak ve aşırı bir kentler arası hareketlilik yaşanmasının önüne geçişmiş olacak. Bunun yanı sıra, Bakan Koca, önümüzdeki günlerde, Ramazan Bayramı süresince geleneklerimizi evde kalarak devam etmemiz gerektiğini ve bayram coşkusu bu şekilde yaşamamız gerektiğini belirtti. 60 yaş üzerindeki bireyleri ekstra tehlikeye atmamak açısından da aile ziyaretleri yapılmaması gerektiğini belirten Fahrettin Koca, önümüzdeki günler ile ilgili önemli uyarılarda bulundu. Koca’nın yaptığı açıklamalar kamusal alanlarda uzun bir süre daha sosyal mesafenin korunmasını devam ettirebilmek için belirli altyapısal çalışmaların gerçekleşeceğini belirtiyor.

Not: Zorunluluk sadece sosyal mesafe kuralına uymayan sınıflar ile sınırlandırılabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?