Makyaj Temizleme Suyu: Temiz ve Etkili

Gündelik yaşamda makyaj yapmak, cildimizin zamanla yorulmasına ve yaşlanmasına sebep olabilir. Bundan dolayı her akşam makyajı detaylı bir şekilde temizlemek ve makyaj kalıntılarından gözenekleri tamamen arındırmak son derece önemlidir. Bunun için Kore makyaj trendi sayfaları, sıklıkla çift aşamalı makyaj temizliği öneriyorlar. Çift aşamalı makyaj temizliği, öncelikle makyaj çıkartan bir yağın daha sonra ise bir makyaj temizleme jelinin kullanılması anlamına geliyor. Böylelikle kullanılan iki farklı ürünün de yağ fazı, ciltte içerisinde yağ da olan makyajı son noktasına kadar söküp atabiliyor. Ne var ki, karma ve yağlı ciltler için ve bakıma bu kadar da vakti olmayanlar için, çift aşamalı makyaj temizliği epey zahmetli bir şeçenek. Tam olarak bu noktada sahneye makyaj temizleme suyu seçenekleri çıkıyor. Micellar teknolojisi ile üretilmiş yeni nesil makyaj temizleme suları, cildinizdeki makyajı tek adımda bile çıkarabilecek güce sahip.

En iyi makyaj temizleme suyu arayışında olanlar, çift fazla makyaj temizleme suları ile tek fazlı seçenekleri inceleyebilirler. Genellikle yağlı bir içerikten uzak durmak isteyenler tek fazlı micellar suları tercih etseler de, özellikle göz ve dudak makyajının tam olarak çıkabilmesi için, argan yağlı ya da zeytinyağlı çift fazlı ürünler tercih etmek gerekiyor. Bu yüzden bir makyaj temizleme suyunun hem yağ içerikli hem de konforlu olması son derece önemli.

En İyi Makyaj Temizleme Suyu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

İyi bir makyaj temizleme suyu seçmek ve cildinize bir iyilik yapmak istiyorsanız, aşağıdaki faktörler bakımından ürünü test etmeyi unutmayın:

  1. Çift fazlı makyaj temizleme sularının ciltte yağlı ve yapışkan bir etki bırakmaması son derece önemli. Özellikle yağlı ve karma ciltliler için bu etki zamanla akne oluşumuna sebep olabilir. Hafif içerikli fakat yine de makyaj kalıntılarını sökebilen ürünler birinci tercihiniz olmalıdır.
  2. Makyaj temizleme suyu arayışlarınızda, her zaman basit bir içeriğe sahip olan seçenekleri tercih edin. Paraben, alkol, SLES, SLS oranları en düşük olan ya da bunları kesinlikle barındırmayan ürünleri seçmek, cildinize iyilik yapmak anlamına gelir.
  3. İyi bir makyaj temizleme suyunun iki farklı fazı birbiri ile iyice karışabilmelidir. Yağlı faz genellikle şişenin dibinde durur ve görece su bazlı olan faz üst kısımda birikir. Her kullandığınızda şişeyi çalkalamanız gerekir.
  4. Ufak miktarda ürün almak bile, pamuk yardımı ile cildinizi makyajdan arındırmaya yetiyor olmalıdır.
  5. Lokal etkileri olan makyaj temizleme suyu seçeneklerine göz gezdirin. Örneğin yüzünüze farklı, göz ve dudaklarınıza ise farklı ürünler kullanmaktan çekinmeyin.
  6. Makyaj temizleme sularının ambalajlamaları son derece önemli. Ufak bir makyajı silmek için gereğinden fazla ürünü israf etmek istemiyorsanız, pompalı şişeleri ya da kapağı filtreli şişeleri tercih etmenizde yarar var.
  7. Makyaj sularının göz yakmayan özelliğe sahip olmaları çok önemli. Rimel ve farları temizlerken sıklıkla gözlerimiz ile temas eden bu suların kalıcı bozucu etkileri olmasını istemeyiz.

1.      BIODERMA Sensibio H2O

makyaj temizleme suyu

En iyi makyaj temizleme suyu arayışlarınızda ilk karşınıza çıkabilecek ürün markası, kuşkusuz Bioderma. Dermokozmetik alanında oldukça popüler bir marka olan Bioderma, hassas ciltleri önemseyerek hazırladığı sensibio serisi ile, cildin nefes almasına yardımcı oluyor. Sensibio, makyajı cildinizden arındırırken aynı anda cilde bakım da yapıyor. Derinlemesine temizlik, deri altı sivilce, akne, siyah nokta ya da yağ bezesi gibi kusurların oluşmasını yüzde 90’a varan oranlarda engelliyor.

Bir makyaj temizleme suyunu satın alırken, ürünün suya dayanıklı makyaj malzemeleriniz için de efektif olup olmayacağını mutlaka öğrenmenizi tavsiye ederiz. Bioderma Sensibio H2O da, suya dayanıklı maskalaralarınızı, rujlarınızı ve fondötenlerinizi rahatlıkla çıkarabilecek bir kimyasal formüle sahip. Bütün bunların yanı sıra, ürün hiçbir şekilde ağır kimyasal barındırmıyor ve cildiniz ile rahatlıkla bütünleşiyor.

Makyaj gün boyu yüzümüzde durduğunda, gözeneklerin içerisine dolmaya başlar. Tıkanan gözenekler nefes alamadığından dolayı gittikçe daha fazla kir biriktirir. Zamanla oluşan kusurlar bu şekilde kalıcı hale gelir. Bioderma’nın bu özel ürününü kullandığınızda, sensibio tanecikler küçük gözenek yapılarının içerisine girerek onları boşaltır ve tıkalı gözenekleri açar. Yeniden nefes alan gözenekler tazelenme şansı bulur ve bu sayede ciltte kusur oluşumunun önüne geçilmiş olur.

Misel su teknolojisine bağlı kalınarak üretilen bu ürünü hem eczanelerden hem de internet siteleri üzerinden satın alabilirsiniz.

2.      Simple Micellar Makyaj Temizleme Suyu

en iyi makyaj temizleme suyu

İngiltere’de oldukça uzun yıllardır kendini kanıtlamış olan ve birkaç sezon önce ülkemize ilk kez Gratis mağazaları üzerinden giriş yapmış olan Simple markası, özellikle temiz içerikli bakım ve temizlik ürünleri ile dikkat çekmektedir. Herhangi bir sert kimyasal barındırmayan ve hassas ciltlere uygun içerikler, iyi kalpli temizlik sloganı ile pazarlanıyor. Simple’in Micellar makyaj temizleme suyu ürünü de bunlardan biri. Bu ürünü uygun fiyatlı şekilde satın almak için 400 ml’lik şişesini tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Ürün, herhangi bir şekilde paraben, alkol, renklendirici ya da parfüm içermiyor. Dolayısıyla akneye eğilimli hassas ciltler ürünü gönül rahatlığı ile kullanabilirler. Bunun yanı sıra, vegan ürün kullanımı konusunda hassas olanlar da gönül rahatlığı ile Simple’i tercih edebilirler.

Hipoalerjenik olarak tanımlanan ürün, makyaj çıkarma konusunda üst düzey bir performansa sahip. Kullanıcı yorumların ortalaması alındığında, göz makyajı da dahil olmak üzere, tüm yüz temizliği için toplam üç makyaj diski kullanımının Simple ile yettiğini söylemek mümkün. Göz makyajlarını ufak pamuk pedlere birkaç damla ürün damlatarak tamamlayabilirsiniz.

Ürün çift fazlı değil. Dolayısıyla cildinde yağlı bir hissin kalmasını istemeyenler bu tür bir üründen memnun kalabilirler. Ayrıca, gün boyunca makyaj dolayısıyla yorulmuş olan cildi temizlerken besleyen bir yapıya sahip olan Simple Micellar su, yoğun oranda vitamin ve mineral barındırmaktadır.

Ekstra durulama yapmanıza gerek yoktur. Fakat yine de, cildinizin derinlemesine temizlendiğinden emin olmak için micellar sudan sonra bir cilt temizleyici köpük ya da jel ile cildinizi yıkamanızı tavsiye ediyoruz.

3.      Garnier Micellar Makyaj Temizleme Suyu

En iyi makyaj temizleme suyu dendiğinde akla ilk gelen markalardan biri ile devam edelim. Elbette Garnier’den söz ediyoruz. Türkiye’de Rossmann, Gratis ya da Watsons gibi mağazalarda makyaj çıkarma reyonundan en çok satın alınan seriyi incelemeye ne dersiniz? Garnier Micellar temizleme suları, birkaç ay önce mavi bir şişede bir çeşit daha çıkardı. Hassas ciltlere özel olarak hazırlanan mavi kapaklı şişe, diğerlerine oranla yağlı etki bırakma oranı en az olan seçenek. Fakat elbette diğer seçenekler de son derece efektif. Teker teker inceleyelim.

  • Garnier Micellar Makyaj Temizleme Suyu Pembe Kapak: Yüz makyajında tek fazlı bir temizleyici kullanmak ve Garnier kalitesine güvenmek isteyenler için tasarlandı. Suya dayanıklı makyajlarda ve göz makyajlarında mükemmel performans göstermese de, özellikle ten makyajlarında gerçekten çok işe yarıyor.
  • Garnier Micellar Makyaj Temizleme Suyu Sarı Kapak: Argan yağı özü içeren 400 ml’lik bu şişe, çift fazlı makyaj temizleme solüsyonu içeriyor. İçeriği kullanmadan önce çalkalamayı unutmayın. Yağlı his düşük düzeyde, göz makyajı ve dudak makyajı gibi zor alanlarda ise temizleme performansı gerçekten mükemmel. Garnier’in bu makyaj temizleme suyu, suya dayanıklı makyajları bile ovuşturmaya gerek kalmadan sökebilmek için tasarlanmış.
  • Garnier Micellar Makyaj Temizleme Suyu Mavi Kapak: Yeni mavi kapaklı seri, yine çift fazlı bir yapıya sahip. Yani bu ürün de göz makyajı gibi ekstra çözücü gerektiren makyajları çıkarabilecek özellikte. Fakat hassas ciltler için tasarlandığından dolayı ürünün yağlı his bırakma durumu minimize edilmiş. Ürün neredeyse hiç yağlı his bırakmıyor. Üstelik, bunun yanı sıra, yalnızca birkaç damla kullanımda bile mükemmel sonuçlar yaratıyor.

Garnier’in birbirinden farklı renklerdeki üç seçeneğini de tercih edebilirsiniz. Elbette Garnier markası bu klasik seçeneklerin yanı sıra çok sayıda Micellar makyaj temizleme suyu alternatifi üretiyor. Örneğin gül özlü makyaj temizleme suyu, özellikle nemlendirme isteyenler ve siyah noktalarından arınmak isteyenler tarafından kullanılıyor. Fakat şimdilik bunları incelemek yeterli olacaktır.

4.      Bee Beauty Organik Sertifikalı Miceller Temizleme Suyu 400 ml

Temiz içerikli makyaj temizleme suyu arayanlar için mükemmel bir alternatifimiz var. Gratis mağazalarının kendi markaları olan Bee Beauty, yaklaşık bir sene kadar önce yeni organik sertifikalı bir seri çıkardı. Serinin hem gece ve gündüz kremleri, hem göz kremleri hem de makyaj temizleme ürünleri mevcut. 400 ml’lik büyük şişesinde organik sertifikalı micellar temizleme suyu ise, mükemmel işler çıkarıyor.

Öncelikle ürünün temizleme gücünün, sert kimyasallar barındıranlar kadar yüksek olmadığının altını çizmek gerekiyor. Çünkü ürün tamamen bitkisel içeriklerden oluşuyor. Ölmez otu çiçeği barındıran bu ürün, cildinizi besleyecek bir özelliğe sahip. Diğer micellar su alternatiflerinden farklı olarak, bu ürünün kullanma kılavuzu, kullanımdan sonra cildi durulamayı tavsiye ediyor. Aksi takdirde yoğun bitkisel içerik cildin tahriş olmasına sebep olabilir gibi görünüyor.

Hem arındırıcı hem de nemlendirici içeriğe sahip olan bu makyaj temizleme suyu, meyan kökü de içeriyor. Sizin de bildiğiniz gibi, meyan kökü yüksek düzeyde arındırma ve parlatma işlevine sahiptir. Bu işlevler cildinizin makyaj sonrası canlanıp kendine gelmesine yardımcı olabilir. Elbette her ne kadar ürün ekstra nemlendirme etkisine sahip olsa da, ürünü cildinizden duruladıktan sonra yoğun ve içeriği temiz bir nemlendirici kullanmanızı tavsiye ederiz. Yine aynı organik sertifikalı serinin nemlendirici kremini tercih edebilirsiniz dilerseniz.

Özellikle uygun fiyatlı makyaj temizleme suyu seçeneklerinden yararlanmak isteyenler Bee Beauty gibi markaların ürünlerini tercih edebilirler. Bu seçenekler, temiz içerikleri, etkili performansları ve buna rağmen uygun fiyat bandındaki etiketleri ile dikkat çekiyorlar. Ayrıca Rossmann mağazasının Isana gibi özel markalarının da ürünleri incelenebilir. Uygun fiyatlı ürünler kategorisinde bunlar da bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?