Koronavirüs Nedir ? Koronavirüs ‘ten Nasıl korunabiliriz ?

Aşırı yoğun solunum bozukluğu koronavirüs 2 (SARS-CoV-2) olarak adlandırılan bir başka enfeksiyon, Çin’de başlayan bir hastalık döneminin nedeni olarak kabul edildi. Hastalığa 2019 koronavirüs hastalığı (COVID-19) denir.

Enfeksiyon, temel soğuk, ciddi yoğun solunum bozukluğu (SARS) ve Orta Doğu solunum bozukluğu (MERS) gibi rahatsızlıklara neden olabilecek bir tür enfeksiyon grubudur.

Bu enfeksiyon çok yeni olduğu için henüz çok az düşünülüyor. Genel refah toplantıları, örneğin Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) araştırılmaktadır. Sitelerinde yenileme olup olmadığını kontrol edin.

Yeni koronavirüs kişiden  kişiye yayılmış gibi görünmektedir. Birisi kontamine hack veya burnunu aldığında enfeksiyon solunum boncuklarıyla yayılabilir. Enfeksiyonun ne kadar dayanılmaz olduğu tam olarak bilinmemektedir.

COVID-19’un yan etkileri aşırı derecede hassas olabilir ve ateş, kesmek ve nefes kısaltmasını içerebilir. Yan etkiler, girişten iki ila 14 gün sonra görünebilir. Bir koronavirüs antikoru şu anda erişilebilir değildir.

WHO ve CDC, solunum yolu enfeksiyonlarından uzak durmak için tipik önlemlerin alınmasını öngörmektedir:

Ellerinizi tekrar tekrar temizleyici ve su ile yıkayın veya likör bazlı el dezenfektanı kullanın.

Saldırırken veya burnunu çekerken ağzını ve burnunu dirseğinle veya bir bezle yayın.

Elleriniz mükemmel olmadığında, gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza temas etmekten kaçının.

Zayıflamışlarla yakın temastan stratejik bir mesafede durun.

Temas ettiğiniz yüzeyleri tekrar tekrar temizleyin.

İşten çıkarılma şansınız olduğunda, işten, okuldan ve açık bölgelerden evde kalın.

CDC, katı kişilerin kendilerini COVID-19 dahil olmak üzere solunum rahatsızlıklarından korumak için bir yüz kapağı takmalarını önermez. Sadece bir sosyal sigorta uzmanı bunu size açıklıyorsa, kapağı giyin.

Yukarıda belirtilenlere rağmen, DSÖ eşlik eden ilerlemeleri öngörmektedir:

Ham veya yarı pişmiş et veya yaratık organlarını yemekten kaçının.

Yeni koronavirüs vakaları olan bölgelerde canlı pazarları geç ziyaret etmeniz durumunda, canlı yaratıklarla ve temas ettikleri yüzeylerle temastan kaçının.

Global olarak seyahat etmeyi planlıyorsanız, ilk olarak CDC ve WHO sitelerini güncellemeler ve teklifler için kontrol edin. Ayrıca seyahat etmeyi düşündüğünüz yerleri çok iyi analiz etmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?