İt Dirseği Nasıl Geçer?

İt dirseği göz kapaklarında bulunan yağ bezelerinin çeşitli nedenler ile tıkanması ve iltihaplanması sonucu oluşan ve yaygın görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Doğal yollarla, ilaç desteği ve cerrahi yöntemler ile farklı şekillerde it dirseği tedavisi mümkündür.

İt Dirseği Nedir?

İt dirseği arpacık olarak da bilinen bir iltihap durumudur. Göz hastalığı olarak bilinse de aslında göz kapaklarında oluşan iltihaplı bir cilt hastalığıdır. Göz kapağı bezlerinde oluşan iltihap başlangıçta arpa kadardır ve ilk aşamada fark edilmeyebilmektedir fakat ilerleyen süreçte kızarıklık ile birlikte iltihap da büyümekte ve göz kapağını tamamen kaplayabilmektedir. Enfeksiyonun oluştuğu göz kapağı bezlerine göre iki tip it dirseği türü vardır:

 • Dış Arpacık

Bir it dirseği çeşidi olan dış arpacık, göz kapağının dış yüzeyinde bulunan ve göz yüzeyini koruyucu sebum yağını salgılayan kirpiklere bağlı “zeis” ve “moll” salgı bezelerinin tıkanmasıyla oluşmaktadır. Tıkanan salgı kanallarındaki bakteriler çoğalarak dış arpacık gelişimine sebep olmaktadır.

 • İç Arpacık

Bir diğer it dirseği çeşidi olan iç arpacık, göz kapağının görünmeyen iç yüzeyinde oluşmaktadır. “Meibom” adı verilen ve göz kapağının göz küresine temas eden iç yüzeyine açılan yağ bezleri tıkanarak iç arpacığını oluşturmaktadır.

İt Dirseği Belirtileri Nelerdir?

İt dirseği belirtiler takip edildiğinde kolayca tespit edilebilen bir rahatsızlıktır. Genellikle gözle görülebilir olsa da göz kapağının altında oluşan ve ilk aşamalardaki it dirsekleri gözle görülmeyebilmektedir. İt dirseği belirtileri genel olarak şunlardır:

 • Ortası kırmızı veya beyaz olan şişlik
 • Gözde batma hissi
 • Işığa duyarlılık
 • Göz kapağı boyunca yanma hissi ve şişlik
 • Göz kapağı ve içinde kaşıntı hissi
 • Gözde anormal yaş oluşumu
 • Gözün gün içinde ve uyku sırasında anormal düzeyde çapaklanması
 • Gözde iltihap akması
 • Uyanırken gözleri açmakta zorlanma
 • Göz içerisindeki sıvının burun kanallarını tıkaması
 • Kirpik dökülmesi

İt Dirseği Nasıl Tedavi Edilir?

İt dirseği tedavisi için hastalığın ilerleme seviyesine ve iltihabın oluştuğu bölgeye bağlı olarak farklı yollar izlenmektedir. Doktor tarafından muayene edildikten sonra kişiye en uygun tedavi yolu seçilmektedir.

İt dirseği ne kadar erken aşamada fark edilir ve müdahale edilir ise tedavi yöntemi de o kadar basit ve kısa süreli olmaktadır. Erken aşamadaki it dirseği problemi antibiyotik desteği, lokal göz damlası ve ağrı kesici ilaçlar ile kısa sürede tedavi edilmektedir. Dış yüzeyde oluşan it dirseği görünür olması sebebi ile kolayca fark edilip tedavi edilebilirken iç yüzeyde oluşan iç dirsekleri ancak ilerleyen aşamalarda irinli şişkinliklerin oluşması ile fark edilmektedir. Bu aşamada fark edilen it dirseğinin tedavisinde antibiyotikler yetersiz kalmaktadır ve tedavi yöntemi olarak iltihabın boşaltılması işlemi gerçekleştirilir.

İltihap boşaltılması işlemi farklı şekillerde sağlanmaktadır. Dış arpacık oluşumlarında iltihabın boşaltılması için sıcak havlu kompresi uygulanmaktadır. Sıcak havlu kompresi kan akışını hızlandırarak ağrıyı dağıtmakta ve iltihabın boşalmasını kolaylaştırmaktadır. Dış arpacık kirpik köklerinde oluştuğundan ve gözle görülebildiğinden, iltihabın bulunduğu kirpik steril bir cımbız ile çekildiğinde kıl kökünde oluşan it dirseği kendiliğinden boşalacaktır. İç arpacık oluşumlarında iltihabın boşaltılması daha zordur. Enfekte olan meibom salgı bezi iltihabı göz kapağından dolayı boşalamamakta ve bağışıklık sistemindeki akyuvarlar devreye girerek enfeksiyon bölgesini temizlemektedir. Temizleme işleminin sonunda “salazyon” adı verilen bir kist oluşmaktadır ve bu kist ancak lokal anestezi ile gerçekleştirilen bir cerrahi operasyon sonucunda alınmaktadır. Operasyon acısız ve kısa sürelidir.

İt Dirseği Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

İt dirseği tedavisinde kullanılan doğal yöntemler olumlu sonuçlar verebilmektedir. Bu yöntemlerde genellikle doğal yatıştırıcı ve antibakteriyel özellikteki bitkilerden yararlanılmaktadır. İt dirseği tedavisi için kullanılan bazı doğal içerikler şunlardır:

 • Sarımsak Suyu

Sarımsak, içerdiği antibakteriyel ve antimikrobiyel özellikleri ile birçok iltihap tedavisinde kullanılmaktadır. İt dirseği enfeksiyon temelli bir rahatsızlık olduğu için sarımsak it dirseğinin giderilmesinde olumlu sonuçlar vermektedir. Bir diş sarımsağın ezilerek çıkartılan suyu hafif nemli ve temiz bir mendil yardımı ile göz kapağına sürülmelidir. İt dirseği iç tarafta oluşmuşsa bile sarımsak suyu asla gözün içine sürülmemelidir. Göz yapısı hassas olduğu için kolayca tahriş olabilmektedir. Gözün içine sarımsak suyu temas ettiyse bol su ile yıkanmalıdır.

 • Patates

Patates doğal bir doku sıkılaştırıcıdır bu nedenle it dirseğinin iltihabını ve şişkinliğini yatıştırabilmektedir. Şişkin bölgelerde kan dolaşımının az olması iyileştirme sürecini geciktirmektedir. Şişkinliğin yatıştırılması kan dolaşımını arttırarak tedaviyi hızlandırmaktadır. Bir patates rendelendikten sonra steril bir gazlı bezin üzerinde yeteri kadar yerleştirilmeli ve göz kapağına hafifçe bastırılarak kompres edilmelidir.

 • Aloe vera

Aloe vera bitkisinin yaprakları içerisinde bulunan jel antibakteriyel ve iltihap söktürücü özelliktedir. Bu jel it dirseği iyileşene kadar bulunan bölgedeki göz kapağına her gün birkaç kez ovarak sürüldüğünde olumlu sonuçlar verebilmektedir.

İt dirseği genellikle 2 hafta içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Sıcak kompres, antibiyotik tedavisi ve doğal yöntemler iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Doğal yöntemlerin uygulanmasında mutlaka doktordan tavsiye alınmalı ve hastalığın it dirseği olduğu tespit edilmelidir. Başka sebeplerden oluşmuş olan şişkinliklerde kullanılan bu doğal yöntemler olumsuz etkilere neden olabilmektedir.

İt Dirseği Neden Oluşur?

İt dirseği cilt kaynaklı bir rahatsızlıktır ve vücudun direncinin düştüğü, vitaminsiz kaldığı dönemlerde kendini göstermektedir. İt dirseğinin oluşmasında etkili nedenler şunlardır:

 • Makyajın deride çok uzun süre kalması, makyajın düzgün temizlenmemesi ve artıklarının salgı bezlerini tıkaması
 • Genel göz temizliğine dikkat etmeme
 • Temiz olmayan eller ve cisimler ile göze temas etme, ovma
 • Havuz, gibi toplu kullanım yerlerinde mikrop kapma
 • Stres ve düzensiz beslenme
 • Genetik yatkınlık

İt dirseği oluşumunda tüm bu nedenlerin haricinde bazı kişilerin ciltlerinin iltihap oluşumuna yatkın olması da etkili bir nedendir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?