Gençlik ve Spor Bakanı Açıkladı!  Maçlar Seyircisiz Oynanacak!

Gençlik ve spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, futboldan sonra; basketbol, voleybol ve hentbol maçlarının seyircisiz oynanacağını açıkladı.

Gençlik ve spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, koronavirüs ile ilgili alınan yeni önlemler kapsamında, Süper Lig’de Nisan sonuna kadar oynanacak maçların hiçbirinin 26. haftanın maçlarından alınmayacağını söyledi.

Bakan Kasapoğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Bildiğiniz gibi, dün Cumhurbaşkanımızın başkanlığında corona virüsü ile ilgili alınacak önlemlerle ilgili bir toplantı yapıldı.

Toplantıda Korona virüsüne karşı bugüne kadar alınan önlemler ve sonrasında alınacak önlemler kapsamlı bir şekilde değerlendirildi.

 

Gençlik ve spor Bakanlığı olarak, önceki gün gençlerimizin ve sporcularımızın sağlığı için bazı önlemler aldığımızı kamuoyuna açıkladık.

Her şeyden önce, 16 Mart’tan itibaren 3 hafta boyunca üniversitelerin tatilleri ile;

 

Dileyen öğrencilerimiz boş zamanlarında yurtları terk ederken, üniversiteler kapalı olacak.

 

Bu 3 haftalık tatil süresince bu yurt odasında kalmayan öğrenciler için yurt oda ücreti alınmayacaktır.

Bu kararı alan öğrenciler, 75 günlük yıllık izinlerinin sona ermesi durumunda “özel izin” olarak değerlendirilecektir.

Bakanlığımız bu dönemde yurtlarımızın dezenfeksiyon prosedürlerine odaklanacaktır.

Kredi ve burs ödemeleri devam edecek

Öte yandan, bir departman olarak, uyguladığımız ve desteklediğimiz bir dizi faaliyette ihtiyati iptal veya erteleme kararları aldık.

Çanakkale’de her yıl düzenlediğimiz 57. Alay’ın Vefa yürüyüşü bu çerçevede iptal edilen organizasyonlarımızdan biridir .

Ayrıca proje destek çağrılarımızda yer alan proje faaliyetlerimizi daha sonraki bir tarihe erteledik.

Gençlik ve uzman değişimleri, gönüllü projeler, Gençlik merkezi değişimleri gibi uluslararası hareketlilik projeleri,

Yurt dışındaki Türkler için başkanlığımız, Yunus Emre Enstitüsü ve İslam işbirliği Gençlik Forumu gibi kurumlarla ortaklaşa düzenlediğimiz uluslararası gençlik Kamplarımızı da erteledik.

Her yıl binlerce genci ağırladığımız “Çanakkale-Milli Mücadele Kampı” bu bağlamda ertelemekte olduğumuz programlarımızdan biri.

Gençlik Haftası etkinliklerimiz kapsamında 81 ilden ve yurtdışından gençlerimizin katılımıyla yaptığımız “temsili gençlik” başvurularında bu yıl yurt dışından başvuru almamaya karar verdik.

Gençlik merkezlerimizdeki Try-Do uygulama sınavlarını ve program ile ilgili eğitimleri ve eğitimleri erteledik.

Gençlik merkezlerimiz sadece bireysel isteklere açık olacak.

Öte yandan sporda önemli adımlar attık.Öncelikle Süper Lig’de Nisan sonuna kadar oynanacak maçların hiçbiri 26. haftanın maçlarından alınmayacak.Basketbol, voleybol ve hentbol gibi takım sporlarında devam eden şampiyonluk maçları da Nisan sonuna kadar seyirci olmadan oynanacak.

Tabii ki, tüm sporlar seyirciler, hayranlar ile güzel;

Ancak halkımızın sağlığı her şeyden daha önemlidir …

Umarım bu süreci en iyi şekilde atlatacağız ve salonlarımızda kol-omuz istatistiklerimizde birlikte birçok heyecan yaşamaya devam edeceğiz.

Şubenin en önemli organizasyonlarından biri olan ve uluslararası ilgi ile takip edilen cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, daha sonraki bir tarihe ertelendi.

Federasyonlarımızın katılacağı tüm ulusal ve uluslararası seminer, toplantı, eğitim ve Kongreleri iptal etmek zorunda kaldık.

ANALİG, okul sporları ve yetenek analizi, bölüm projelerimizin bir parçası olan, ihtiyati tedbirlerin bir parçası olarak faaliyetlerimizin bir parçasıdır.

Bu noktada ayrı bir nokta yapmak istiyorum.

7/24 açık, vatandaşlarımızın kullanımı için yaşayan tesislerimiz, yakın değiliz.

Kolektif organizasyonlardaki riskleri ortadan kaldırmak için az önce listelediğim önlemleri alacağız.

Aldığımız önlemler, koronavirüs salgınına karşı mücadele bağlamında tüm vatandaşları, özellikle gençlerimizi ve sporcularımızı kapsayan kontrol eylem planımız için önlemlerdir.

Önlem almak; hem bizim görevimiz hem de birincil sorumluluğumuzdur.

Her zaman ana duyarlılığımız “önce insan” ilkesidir.

İçtenlikle inanıyorum ki, bir millet olarak bu süreçten kolayca kurtulacağız.

Gençlik ve spor Bakanlığı olarak başta gençlerimiz ve sporcularımız olmak üzere tüm vatandaşlarımız için 7/24 tetikte olmaya devam edeceğiz. “

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?