En İyi Tost Makinesi Hangisi?

En İyi Tost Makinesi Hangisi?

Tost makineleri mutfaklarda sıklıkla kullanılan küçük ev aletlerinin arasında yerini almıştır. Adı tost makinesi olsa da tost yapmak dışında da ızgara et ve tavuk, gözleme hatta omlet yapma gibi birçok işlevi vardır. Kullanım kolaylığı ile de her yaştan insana hitap eder ve mutfaklarda çok fazla yer kaplamaz. Piyasada birçok farklı markanın farklı özellikler ile sunduğu tost makineleri bulunmaktadır ve özelliklerine göre de fiyat farkı göstermektedirler. En iyi tost makinesi için ise kullanıcılar isteklerine uygun özellikleri olan makineyi bulmalıdırlar.

Alüminyum Plakalı Tost Makineleri

Tost makinelerinin büyük bir çoğunluğu alüminyum kaplamalı olarak üretilmektedir. Özellikle ev tipi olarak üretilen makineler genelde alüminyumdur. Alüminyum oldukça hızlı ısınan bir yapıya sahiptir ve genelde teflon, seramik veya granitle kaplanarak yapışmayı engelleyen bir yapıya sahip olurlar. Plakalar çoğu makinede çıkabilir olarak tasarlanarak hem temizliği hem de parça değişimini kolaylaştırır. Termostatlı olarak sunulan bu modeller istenilen ısıya ulaştığında sıcaklığı sabit tutar ve aralıklı çalışmayla cihaz ömrünü uzatır.

Demir Döküm Plakalı Tost Makineleri

Demir döküm plakalı tost makineleri ev kullanımında çok tercih edilen bir model değildir. Sağlıklı bir tercih olması nedeniyle tercih edilmek istense de sabit plakaları dolayısıyla temizlik açısından oldukça zordur. Genelde büfe ve kantin gibi yerlerde kullanılır. Alüminyum plakalı makinelere göre ısınma süresi daha uzundur ancak bu ısıyı daha uzun süre tutar yani daha geç soğurlar. Görüntü olarak da ev tipi makinelere göre biraz daha büyük ve biraz daha ağırdır. En iyi tost makinesi benim için en sağlıklı olandır diyenler için dezavantajları tolere edilebilir ise tercih edilebilir bir modeldir.

Tost Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tost makinesi alacakların dikkat etmesi gerekenler aslında kullanıcının makinesinde aradığı özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Kullanım amacına ya da kullanılacağı mekâna göre değişiklik olsa da genel olarak dikkat edilmesi gereken özellikler;

  • Watt gücü: Bu genel olarak 700 ile 2200 watt arasında değişmektedir. Watt gücü arttıkça ısınma süresi azalacaktır yani 1500 watt altındaki güçler de ısınma süresi artacağından dolayı çok tercih edilmemektedir.
  • Plakalar: Pişirme kadar makine temizliği de önemlidir. Bu nedenle plakaların (ızgaraların) çıkabilir olması önem taşır. Bu hem temizliği hem de parça değişimini kolaylaştırır.
  • 180’ açılır gövde: Özellikle makinesini ızgara yapmak için de kullanmak isteyenler için dikkat edilmesi gereken bir niteliktir.
  • Yağ kanalı: yağ kanalı veya yağ tepsisi de makinelerden akan yağın toplanması için oldukça kullanışlıdır.

Tost Makinesi Alacaklara En İyi Tost Makinesi Tavsiyeleri

Tost makinesi alacakların fark edeceği üzere ülkemizde birçok marka farklı modellerde tost makineleri üretmektedir. Bunların arasından öne çıkan ve önerilen bazı marka ve modeller bulunmaktadır.

  • Arzum AR292 Tostçu Lux Granite: 1800 W güce sahip olan bu makine aynı zamanda 180’ açılarak barbekü pozisyonuna geçebilir. Granit kaplamaya sahiptir ve yapışmayı engeller. 3 kademeli ısı ayarı ve termostatı vardır. Plakalar çift yönlü olarak kullanılabilmekte ve çıkabilme özelliğinin yanı sıra bulaşık makinesinde de yıkanabilir.
  • Tefal Gourmet Grill Comfort: 2000 W güce sahip olan makine 180 derece açılarak ızgara fonksiyonuna geçebiliyor. Döküm ve yapışmaz plaka kaplamalarına sahip ve plakalar çift yönlü olarak kullanılabiliyor. Aynı zamanda plakalar bulaşık makinesinde yıkanma avantajına da sahip. Termostat ve 3 kademeli ısı ayarının yanı sıra yağ toplama haznesi ve dikey saklama imkânı ile birçok avantaja sahip.
  • Sinbo SSM2539: 2000 W güce ve geniş plakalara sahip. Teflon yüzey sayesinde yapışmayı önlerken 180 derece açılabilmesi ile de ızgara yapımında kolaylık sağlar. Plakalar çıkarılabilir ve bulaşık makinesinde yıkanabilir özelliğe sahiptir. Yap toplama haznesi ve dikey saklayabilme seçeneğiyle de yer açısından avantaj sağlıyor.

Bu örnekler dikkat edilebilecek özelliklere göre seçilmiştir, kullanıcıların kendi istek ve kullanım amaçları doğrultusunda en iyi tost makinesi seçenekleri için inceleyebileceği birçok model bulunmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?