En İyi Tansiyon Aleti Hangisi?

En İyi Tansiyon Aleti Hangisi?

En iyi tansiyon aletleri çeşitli özellikleri bir arada bulunduran aletlerdir. Makul fiyattan satılan ve başarılı ölçüm yapan aletler genellikle çoğunluk tarafından tercih edilir. Sağlık çalışanlarına danışılan bir durum olan tansiyon aleti seçimi kritik bir mesele olarak kabul edilir. Sağlık üzerinde direkt etkisi bulunan tansiyonun doğru ölçülmesi ve takibinin yapılması elzemdir. Böylelikle kişiler sağlık durumlarını nitelikli bir şekilde öğrenebilirler. Kişiler ilk önce ne tür bir alet almak istediklerini netleştirilmelidirler. Cıva, aneroid ve dijital tansiyon aletleri çeşitli özellikler bakımından birbirinden ayrılırlar. Son yıllarda dijital versiyonlar daha çok ilgi görmektedir.

 

Tansiyon Neden Ölçülür?

Tansiyon ölçme nedeni kalpteki kan basıncını öğrenmektir. Bu basınç anormal seviyelere çıktığında yada indiğinde kişiler çeşitli sağlık sorunları yaşarlar. Baygınlık geçirme ve halsiz hissetme bu sorunların en hafifleridir. Bazı tansiyon aletleri bünyelerinde PAD teknolojisini bulundururlar. Kalp ritmini ölçen bu bu teknoloji sayesinde çeşitli kalp hastalıklarına dair belirtileri yakalamak mümkündür. Eskiden çeşitli sağlık kuruluşlarında yada eczanelerde yapılan tansiyon ölçümü artık evlerde rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Eski modellerle tansiyon ölçmek için birine ihtiyaç duyarken son yıllarda piyasaya sürülen dijital versiyonlar bu ihtiyacı temelli olarak ortadan kaldırmıştır. Akıllı bağlama özelliği bulunan tansiyon aletleri yanlış bir şekilde bileğe takıldığında uyarı verir. Bu sayede yanlış ölçümlerin önüne geçilmiş olur.

 

Cıvalı Tansiyon Aleti Nedir?

Cıva tansiyon aletleri tüm modeller arasındaki en eskisidir ve hala sağlık kuruluşları tarafından kullanılır. Tüm türler arasında en kesin sonucu verdiği için bir norm olarak kabul edilir. İçindeki cıva tüpleri sayesinde oldukça hassas ölçümler yapar ve profesyonel kişilerce kullanılmaya uygundur. Sağlam aletler olarak bilinirler. Genellikle senelerce kullanılmaya elverişlidirler. Güçlü ve evladiyelik bir tansiyon aleti arayan kişiler için ideal kabul edilirler ve doğru kişiler tarafından kullanıldığında her daim doğru sonucu verirler.

 

Dijital Tansiyon Aleti Nasıl Çalışır?

Dijital otomatik tansiyon aletleri içlerinde sensörler sayesinde bilekten kan basıncını ölçerek çalışırlar. Elde ettikleri verileri dijital bir ekran vasıtasıyla yansıtırlar. Var olan üç model arasında en yenileri ve halk arasında en yaygınları olarak bilinirler. Bilekten yapılan ölçümler arterlerdeki dalgalanmalar üzerinden yapılır. Kullanımı en kolay olan modeldir ve tek başına rahatlıkla kullanılabilir. Diğerlerine nazaran hatalı sonuç verme eğilimi daha fazladır ancak bu durum kullanım kalitesini düşürmez. Alınan teknolojik önlemler sayesinde hata oranı minimum seviyeye çekilir. Akıllı bağlama fonksiyonu sayesinde alet bileğe yanlış takıldığında kişiler uyarılırlar.

Aneroid Tansiyon Aleti Ne İşe Yarar?

Aneroid tansiyon aletleri kullanım amacı cıvasız bir biçimde manuel olarak tansiyon ölçmektir. Cıvalı modellere rakip olarak üretilmişlerdir. Çalışma prensibi çeşitli cıvalı modellerden biraz da olsa farklıdır. Oldukça hassas ölçümler yaptığı için işin ehli kişilerce ölçüm yapılması tavsiye edilir. Manuel bir alet olduğu için dijital göstergeleri bulunmaz. Geleneksel tansiyon ölçümü metotlarından biri olarak kabul edilir. Günümüzde halk arasında pek yaygın değildir. Kullanım pratikliği, kompakt yapıları ve önemli ölçüde başarılı sonuçlar sunmasıyla birlikte dijital ve otomatik bir tansiyon aleti pek çok kişi için uygun olacaktır. Farklı markaların ürünleri incelenerek en doğru model tespit edilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?