Dornaz Alfa ilacı nedir? Ne işe Yarar?

Dornaz Alfa ilacı nedir?

Prof. Dr. Ercüment Ovalı tarafından dün akşam saatlerinde Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Dornaz Alfa ilacının oldukça etkili olduğunu ve birçok insanın hayatını kurtarabileceği ve bu yüzden 23 Nisan tarihine kadar bekleyemediklerini duyurdu. Prof. Dr. Ercüment Ovalı tarafından yapılan açıklamanın ardından Dornaz Alfa ilacı nedir, ccorona virüs tedavisinde mi kullanılacak sorusu gündeme geldi. İşte Dornaz Alfa ilacı nedir sorusunun yanıtı..

Dornaz Alfa ilacı nedir

Prof. Dr. Ercüment Ovalı tarafından açıklana Dornaz Alfa ilacı corona virüs tedavisinde mi kullanılacak
17.04.2020 – 12:53Milliyet Haber
Dornaz Alfa nedir sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya başladı. Corona virüsün ortaya çıkmasının ardından Prof. Dr. Ercüment Ovalı ve arkadaşları uzun süredir labaratuvar’da gerçekleştirdikleri ilaç çalışmasını 23 Nisan tarihinde açıklayacaktı. Dün akşam saatlerinde yayımlanan mesajda ilacın oldukça etkili olduğu ve Dornaz Alfa hastalarının üzerinde kullanılması gerektiği açıklamasında bulundu. Bu açıklamanın ardından vatandaşlar Dornaz Alfa nedir sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki Dornaz Alfa nedir?

DORNAZ ALFA İLACI NEDİR?

Dornaz alfa (Rekombinan insan DNaz), human DNaz I enziminin rekombinan formudur. Bu nedenle “rekombinant human DNAz” (rhDNaz) olarak da adlandırılır. Bu ilaç, KF (Kistik Fibrozis) hastalarının mukusundaki nekroza uğramış nötro fillerden açığa çıkan çok miktardaki serbest DNA’yı yıkmak ve böylece solunum yolu sekresyonlarının viskoelastisitesini azaltmak, mukusun klirensini artırmak ve solunum yolu enfeksiyonlarının sık ve şiddetini azaltmak yoluyla akciğer fonksiyonlarını korumak ya da iyileştirmek amacıyla geliştirilmiştir

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?