Corona virüsü bitmeden Hanta virüsü ortaya çıktı: ! 1 kişi hayatını kaybetti

Türkiye genelinde corona virüsü önlemleri dikkat çekici bir şekilde devam ederken Çin’de yeni bir virüs ortaya çıktı.

ÇİN’DE BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Çin’in batısında bulunan Yunnan eyaletinden Şantung eyaletine bir kişinin iş için seyahat ederken otobüste hayatını kaybettmesinin ardından test yapıldı.

HANTA VİRÜSÜ OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Testin sonucunda Çin’de ortaya çıkan ve farelerden insanlara bulaşan hantavirüs tespit edildi. Otobüste 31 kişiye de test yapıldığı belirtildi. Hanta virisünden dolayı bir kişinin hayatını kaybetmesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ortaya çıktığı ülkede yeniden paniğe neden oldu.

HANTAVİRÜS NEDİR?

RNA virüsü olan hantavirüs adını ilk izole edildiği yer alan Güney Kore’deki Hantaan nehrinden alıyor. Kırım-Kongo kanamalı ateşi virüsünde olduğu gibi hantavirüs de kanamalı ateş ile seyrediyor.

HANTA VİRÜSÜ NEREDEN BULAŞIYOR?

Fareler ve bazı kemirgenlerin taşıyıcı oldukları bilinen hantavirüs kemirgenlerin dışkısı, idrarı yoluyla enfekte ortamı yaratarak hastalara bulaşıyor. İnsana bulaş yolu kemirgenlerin dışkı ya da idrar çıkartılarının solunması yoluyla gerçekleşiyor.

HANTAVİRÜS BELİRTİLERİ NELER?

Yorgunluk, ateş, kas kütlelerinde ağrı ve kanama gibi belirtiler veren hanta virüsü de hpiertansiyon, akciğer ödemi, böbrek yetmezliği gibi sonuçlar doğurarak ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal ve bulantı gibi belirtiler de yine bu virüsün belirtileri arasında yer alıyor.

SALGIN TEHLİKESİ YOK

Farelere veya fare idrarı, tükürüğü veya dışkısına temasla insanlara bulaşan hantavirüsler, “Hantavirüs Akciğer Sendromu” (HPS) adı verilen hastalığa yol açıyor. İnsandan insana bulaşmayan hantavirüs salgın tehlikesi yaratmıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?