Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara’dan önemli uyarı: Ateşiniz, öksürüğünüz ve nefes darlığınız var ve burnunuz akmıyorsa sizde virüs olabilir!

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son verilere göre, Türkiye’de koronavirüs salgını nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 37’ye, toplam vaka sayısı ise bin 529’a ulaştı. Dünya genelinde binlerce kişinin ölümüne neden olan corona virüsü hakkında Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Türkiye’de ilk görüldüğü 11 Mart tarihinden itibaren 25 bine yakın kişi de yapılan corona virüsü testleri hakkında da açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, “Önce riskli ülkelerden, ardından tüm yurt dışından gelenlere test yapılması için karar alındı. Yeni aşamada ateşiniz, öksürüğünüz ve nefes darlığınız var ve burnunuz akmıyorsa sizde virüs olabilir. Bu kategorideki herkese test yapılacak. 20 gün içerisinde test sayısı çok yükseklere çıkacak” dedi.

HERKESE TEST YAPMA KARARI ALDIK

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun riskleri aşama aşama tespit ettiğini açıklayan Kara, “Biz ilk süreçte Çin’den gelenlere bu testleri uyguladık. İran ve Avrupa ülkelerini de buna dahil ettik. En son aşamada ateşi ve öksürüğü varsa yurt dışından gelen herkese test yapma kararı aldık” dedi

VAKA ÇOK OLDUĞU İÇİN TEST YAPILIYOR ANLAMINA GELMESİN

20 gün içerisinde Türkiye’deki test rakamlarının artacağını vurgulayan Kara, “Bilim Kurulunun artık vaka tanım önerisi şöyle: Ateşiniz, öksürüğünüz ve nefes darlığınız var ve burnunuz akmıyorsa sizde virüs olabilir. Bu kategorideki herkese test yapılsın dedik, önümüzdeki günlerde sayı çok yukarıya çıkacak. Bu aynı zamanda vaka çok olduğu için test yapılıyor anlamına gelmesin.” dedi.

“VATANDAŞLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKİR”

Vaka sayısında ani artış olmaması için devletin üzerine düşeni yaptığını vurgulayan Kara, bundan sonraki süreçte halkın da çok dikkat etmesi gerektiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Kendi aramızdaki sosyal mesafeyi, toplu yaşam alanlarında, bulunduğumuz yerlerde, başka insanların bulunduğu yerlerde 1 metrelik mesafeyi korumamız lazım. Mümkün olduğu kadar evden çıkmamamız lazım. Özellikle yurt dışından geldiysek 14 gün evde kalmamız, en az kişiyle temas etmemiz, dışarıya da mümkün olduğu kadar çıkmamamız gerekiyor. Çıkacaksak da maske takarak çıkmamamız lazım”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?