Bilim Kurulu tarafından koronavirüs tedbirlerinin ne zaman kalkacağı açıklandı…

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüs tedbirlerinin ne zaman ve nasıl kalkacağına ilişkin bir takım önlemli açıklamalar yaptı. 

RS FM'de Atilla Güner'e önemli bilgiler veren Dr. Azap, yapmış olduğu açıklamasında, "Önümüzdeki bir kaç haftayı iyi izledikten sonra; şehirlerarası yolculuk ve sokağa çıkma yasakları gevşetilebilir. Bazı kriterlere göre dükkânlar açılabilir" ifadesini kullandı.

YAPILAN ÇALIŞMALARA GÖRE BELLİ OLACAK

Salgına ilişkin önemli bilgiler veren Azap, konuyla ilgili kuruldaki halk sağlığı çalışanlarının çalışmalarına devam ettiğini ifade etti. Konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiğinin altını çizerken tedbirlerin bırakıldığı anda 2. dalganın gelebileceğini vurguladı. Yapılan açıklamada şu ifade kaydedildi: "Salgının nereye doğru gideceği ve nasıl yönetileceği konusunu kuruldaki halk sağlığı bilim insanları çalışıyor. Onların çalışmalarına göre gevşetme politikaları belirlenecek. Tedbirleri kesinlikle elden bırakmamak gerekiyor. DSÖ bizimle ilgili iyimserlik halindeyse bunun tek bir sebebi var, önlemleri alıyor ve uyguluyor olmamız. Tedbir almayı bırakırsak 2. dalgayı yaşarız. Koronavirüse karşı toplumda oluşan kitle bağışıklığı henüz bu virüsün yayılmasını durduracak düzeyde değil. Ne kadar bağışıklık oluşursa o kadar iyi. Toplum içerisinden 5 bin kişi seçip, onların kanında antikor bakıp hastalığı geçirip geçirmediklerine bakmak gerekir. Şu anda da bu çalışmalar yürütülüyor"

TANI KODLARINI DOĞRU GİRMEK ÇOK ÖNEMLİ

Silifke'de hayatını kaybeden Aile Hekimi Dr. Erdinç Şahin hakkında yapılan tartışmalara ilişkin, Dr. Azap şu açıklamayı kaydetti: "Muhtemelen tanı yazarken sağlık birimindeki arkadaşların bir eksikliği mi oldu bilemiyorum. Ama Viral Pnömoni diye yazmışlar. Kesin virüsü göstermediğiniz zaman o da girilebilecek tanılardan birisi. Covid günlerinden geçerken Viral Pnömoni bizim için zaten Covid demek ve olası Covid olarak kabul edebiliriz. Türkiye'de tanı kodlarına dair sağlık çalışanları biraz daha özenli davransalar bu tartışmaları da daha az yaşarız. Tanı kodlarını doğru girmek önümüzü görebilmemiz açısından çok önemli"

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?