Bilim adamları duyurdu: Cep telefonları sayesinde koronavirüsten kurtulmak mümkün!

Salgın yayılmaya devam ederken, bilim adamları salgını durdurmak için ilginç bir öneri ortaya koydu. Öneriye göre, yapılacak olan bir temas takibi uygulaması sayesinde koronavirüsü kontrol altına almak mümkün. İngiliz Independent gazetesinin yayınlanmış olduğu habere göre salgını teknolojiyi kullanarak yenmek mümkün. Bilim insanları da bu görüşü destekleyerek, Ulusal Sağlık Sistemi’nin (NHS) toplumu bu salgına karşı koruyabileceğini ileri sürdüler.

İŞE YARAYABİLİR Oxford Üniversitesi virüsü durdurmak ya da etkisinin azalması için akıllı telefonlara yapılacak olan bu uyarıları işe yarayacağı görüşünde. Uygulama hayata geçer ve işe yararsa, koronavirüsü çok geçmeden etkisini kaybedebilir.

UYGULAMA NASIL YÜKLENİR ?

Eğer uygulama hayata geçirilirse nasıl çalışacağı merak konusu oldu. Bu uygulamanın çalışabilmesi için ilk olarak toplumdaki bilgi havuzuna ihtiyaç duyulacak. Havuz içerisinde virüse yakalanan kişilerin ve o kişilerin temasta olduğu kişilerin bilgisi yer alacak. Bu bilgilere göre eğer kişi koronavirüs hastası olan bir kişi ile temas ederse, telefonuna bildirim gelecek. YAŞLILARA HALA ÇÖZÜM YOK Koronavirüs kapsamında pek çok önlem hayata geçirilmeye hazırlanılıyor. Hazırlanan bu son önlem ağırlıklı olarak genç ve orta yaş grubundaki kişileri kapsıyor. Akıllı telefon sebebiyle, yaşlılarla ilgili nasıl bir çalışma yapılacağı henüz bilinmiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?