02 Nisan itibaren Türkiye’de Coronavirüs vaka sayısı…

Sağlık Bakanlığı tarafından, Türkiye’de ki günlük Coronavirüs vaka sayısını ve virüs salgını hakkında son durumları özetleyen resmi bir internet sayfası açıldı. https://covid19.saglik.gov.tr/ adresinde, Türkiye’de günlük olarak yapılan Corona testi, Coronavirüs yüzünden ölenlerin sayısı, günlük vaka sayısı, yoğun bakımda olan hasta sayısı ve solunum cihazına bağlı tedavi gören hasta sayısını gösteren Koronavirüs tablosu hakkında bilgiler veriliyor.

TOPLAM VAKA SAYISI

02 Nisan 2020 tarihi itibari ile Türkiye’de bugün,18 BİN 757 kişiye test yapıldı. Bu yapılan testlerde 2 BİN 456 kişide Coronavirüs tespit edildi. Türkiye’de toplam Coronavirüs vaka sayısı 18 bin 757'e ulaştı.

BUGÜN ÖLENLERİN SAYISI

Bugün Corona yüzünden ölenlerin sayısı 79 olarak açıklanırken, Türkiye’de Coronavirüs yüzünden hayatını kaybedenlerin 256ya yükseldiği bildirildi. Bugün itibari ile yoğun bakıma alınan hasta sayısı 1101'e ulaşırken, Entübe (soğlum cihazına bağlı) hasta sayısı 783 olarak açıklandı. YENİ CORONAVİRÜS HASTALIĞI (COVID-19) Coronavirusler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir.

OLASI VAKA TANIMI İÇİN Ateş veya akut solunum yolu hastalığı belirti ve bulgularından en az biri (öksürük ve solunum sıkıntısı), Klinik tablonun başka bir neden/hastalık ile açıklanamaması Semptomların başlamasından önceki 14 gün içerisinde kendisi veya yakınının yurt dışında bulunma öyküsü Ateş veya akut solunum yolu hastalığı belirti ve bulgularından en az biri (öksürük ve solunum sıkıntısı), Semptomların başlamasından önceki 14 gün içerisinde doğrulanmış COVID-19 vakası ile yakın temas eden Ateş ve ağır akut solunum yolu enfeksiyonu belirti ve bulgularından en az biri (öksürük ve solunum sıkıntısı) ve Hastanede yatış gerekliliği varlığı (SARI) ve Klinik tablonun başka bir neden/hastalık ile açıklanamaması SARI (Severe Acute Respiratory Infections-Ağır Akut Solunum Yolu Enfeksiyonları) son 14 gün içinde gelişen akut solunum yolu enfeksiyonu olan bir hastada, ateş, öksürük ve dispne, takipne, hipoksemi, hipotansiyon, akciğer görüntülemesinde yaygın radyolojik bulgu ve bilinç değişikliği nedeniyle hastaneye yatış gerekliliği Ani başlangıçlı ateş ile birlikte öksürük veya nefes darlığı olması ve burun akıntısı olmaması. 

KESİN VAKA Olası vaka tanımına uyan olgulardan moleküler yöntemlerle SARS-CoV-2 saptanan olgular. Olası/Kesin COVID-19 vakalarının yönetimi Vaka Takip Algoritması’na göre yapılır. Olası vaka tanımına uygun hastada alınan numunelerde mevsimsel solunum yolu virüsü saptanması ya da bakteriyolojik etken saptanması, SARS-CoV-2 varlığını ekarte ettirmez.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?