ZORLUKLARA RAĞMEN CERRAHİDEN VAZGEÇMEDİ

Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Kardiyovasküler Cerrahi Klinik Şefi Prof. Dr. Serap Aykut Akay, yaşadığı tüm zorluklara rağmen cerrahiden vazgeçmedi.

Cerrahinin zorluğu ve “Kadınsın yapamazsın” baskıları kadın cerrahların sıkıntılarını ikiye katlıyor. Ama vazgeçmeyenler de var. Onlardan biri de 40 yıllık cerrah Prof. Dr. Serap Aykut Akay. Milliyet, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Akay ve ekibindeki kadın hekimler ile bir araya geldi.

Siyami Ersek’in tepkisi

Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Kardiyovasküler Cerrahi Klinik Şefi olan Prof. Dr. Serap Aykut Akay (65) Türkiye’nin ilk kadın cerrahlarından biri. Mesleğini büyük bir aşkla yapan Akay, zorluklara ve baskılara rağmen bildiği yoldan dönmemiş. “Atatürk ilkelerine bağlı bir ailenin çocuğuyum ve bu yolda devam ettim” diyen Akay anlattı: “Tıp fakültesinde kalp cerrahı olmaya karar verdiğimde ‘Alay ederler’ diye kimseye söylemedim. İkinci sınıfta Prof. Dr. Siyami Ersek hocanın yanına geldim. ‘Kalp cerrahı olacağım’ dediğimde ilk tepkiyi Siyami Ersek verdi. ‘Nereden çıktı cerrahi? Bu işi erkeklerden daha iyi yaparsın ama evleneceksin, çocuğun olacak. O zaman bu işi götüremezsin. Başarılı bir insansın geriye düşersin’ dedi. Ben de her şeyi ona göre planladığımı, geç evleneceğimi ve çocuk sahibi olmayacağımı söyledim.”

Baskılara rağmen’

Önünde bir rol model olmamasına rağmen istediği yolda taviz vermeden yürüyen Prof. Dr. Akay şöyle konuştu: “Ben tıp fakültesini bunun için okudum ve başaracaktım. Eğer ben yolumda tökezleseydim arkamdan da başka kadınların gelmesi güç olurdu. ‘Kadından cerrah olur mu, nasıl yapacaksın’ gibi sözleri çok duydum, baskı gördüm. Erkek egemen bir iş olabilir ama erkek işi diye bir şey yok. O istediği branşı yapabiliyorsa ben de yaparım. Motivasyonumdan hiçbir şey kaybetmeden işimi icra ettim.”

Prof. Dr. Akay, kadın hekimlere de seslendi: “Bir işi istiyorsanız başarılı olacaksınız. Ben kafamı dik tuttum ve bu işi yapacağım dedim. En az yanımdaki erkekler kadar başarılı olmak zorundaydım. Eğer hayatımı koyduysam ve bu yolu çizdiysem o zaman ispatlamak zorundayım. Bu işe girecek arkadaşlarım gerçekten bunu başarabileceklerine ve her şeyden önemlisi de bir erkeğin ardına düşmeden bunu yapabileceklerine inanıyorlarsa yapsınlar. Kadın cerrahlarımla gurur duyuyorum. Onları erkeklerin arkasında görmeyi asla istemem. Kadın, erkek ayrımına inanmıyorum. Erkekler kaba güç olarak daha güçlü olabilir ama Allah kadına ince, narin eller vermiş. Bir cerrahta olması gerekenler, bir kadında daha fazla bana göre. Kadınların yapamayacağı hiçbir meslek yok. İnansınlar yeter ki. Başarılarımı da ailemin aydın fikirlerine borçluyum. Eşim de beni sonuna kadar destekledi. Bir daha dünyaya gelsem, bütün yorgunluğuma rağmen yine kalp cerrahisini seçerim. Her girdiğim ameliyatta ilk gün girdiğim ameliyatın hazzını ve heyecanını yaşıyorum.”

‘Mücadeleye devam ediyorum’

Yolun henüz başında olduğunu söyleyen asistan Emine Dudu Can (28) “Oldukça yorucu bir iş ama bu bilinçle seçtim. Bazen aşırı yoğunluk nedeniyle ‘Acaba bıraksam mı’ diye aklımdan geçiyor ama mücadeleye devam ediyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?