Uçak bileti alacaklara Müjde!…

Uçak Biletlerine KDV İndirimi!..

Hava yolu hizmetlerinde vergi indirimi Resmi Gazete’de yayımlandı. Hava yolu ile yolcu taşımacılığı hizmetlerine yüzde 18 olarak uygulanan Katma Değer Vergisi (KDV) yüzde 1’e indirildi. Karar 1 Nisan’da yürürlüğe girecek. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre, hava yolu ile yolcu taşımacılığı hizmetlerine 30 Haziran 2020 tarihine kadar yüzde 1 KDV uygulanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 18 Mart’ta düzenlediği basın toplantısında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamında alınan önlemleri duyururken, ”Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketinde iç hava yolu taşımacılığında KDV oranının yüzde 18’den yüzde 1’e indirileceğini açıklamıştı. Karar, 1 Nisan itibarıyla yürürlüğe girecek.

Bu kararından ardından sokak röportajlarında konu ile ilgili açıklamalarda bulunan bazı vatandaşlar, hükümetin evden çıkmayın çağrılarını hatırlatarak, uçak biletlerine yapılan KDV indirimine akıl erdiremediklerini söyledi. Evde kaldıkları için daha fazla doğal gaz, elektrik ve su kullanmak zorunda kalacaklarını söyleyen vatandaşlar, bu zorunlu ihtiyaçlara KDV indirimi yapılacağına neden uçak biletlerine vergi indirimi yapıldığını soruyor. Hem evde kalın çağrısı yapıyorlar hem de uçak biletlerinde indirim yapıyorlar diyen vatandaşlar devletten yardım beklediklerini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?