Kamu İşçileri Ocak İkramiyelerini Ne Zaman Alacak?

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında Nisan 2018 itibarıyla taşerondan kamu kurum ve kuruluşlarına geçişi geçişi sağlanan işçilere 2019 Ocak maaşları ile birlikte 5 günlük ikramiye ödemesi yapılacak.

Bilindiği üzere taşerondan kadroya geçen sürekli işçilerin mali ve sosyal hakları 12.04.2018 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayımlanan toplu iş sözleşmesi hükümleri ile belirlenmişti.

İlgili düzenlemede geçen ikramiye maddesine bakacak olursak; İkramiye: İşçilere Ocak ve Temmuz aylarında 5’er günlük olmak üzere yılda toplam 10 günlük (5×2=10) ücretleri tutarında ikramiye ödenir. Bu ödeme, işçinin çalıştığı sürenin bir yıldan az olması durumunda çalışma süresi ile orantılı olarak ödenir. Bu maddeye göre yaklaşık 450 bin kamu işçisi, Ocak ayında 5 günlük ikramiyelerini alacaklar. Kurumlar ödemelerini Ocak maaşları ile birlikte yapabilir. 375 sayılı KHK’nın geçici 23 üncü maddesi kapsamında kamu işçilerine ödenecek 5 günlük ikramiyeden tutarlarından SGK ve İşsizlik Primi ile Gelir ve Damga Vergisi kesintileri yapılacak.

Belediye şirket işçileri 5 günlük ikramiyeyi ne zaman alacak? Belediye şirketlerine geçişi sağlanan işçiler için ise ilgili toplu iş sözleşmesi hükmü aşağıdaki şekildedir; İkramiye: İşçilere Nisan ve Ekim aylarında 5’er günlük olmak üzere yılda toplam 10 günlük (5×2=10) ücretleri tutarında ikramiye ödenir. Bu ödeme, işçinin çalıştığı sürenin bir yıldan az olması durumunda çalışma süresi ile orantılı olarak ödenir. Dolayısıyla geçici 24 üncü madde kapsamındaki belediye şirket işçileri Ocak değil Nisan ayında 5 günlük ikramiyelerini alacaklar.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
kamu işçi haber

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?