Corona virüsü Nedeniyle O Ülke de OHAL ilan etti! Türkiye’de OHAL İlan Edilecek mi?

Dünya geneline Çin’in Wuhan kentinden yayılan koronavirüs salgınından dolayı ölenlerin sayısı her geçen gün artarken bir ülke daha OHAL ilan etti. Corona virüsü nedeniyle ölen insan sayısı 11 bini aşarken 4 ülkede binin üzerinde ölüm gerçekleşti.

GÜRCİSTAN’DA OHAL İLAN EDİLDİ!

Türkiye’de herkes corona virüsü nedeniyle ne zaman OHAL ilan edileceğini merak ederken Gürcistan’da da OHAL ilan edildi.

TÜRKİYE’DE OHAL İLAN EDİLECEK Mİ?

Türkiye’de OHAL ilan edilmesi hakkında Sağlık Bakanı Koca, “Herkes kendi OHAL’ini ilan etsin” çağrısında bulunmuştu.

CORONAVİRÜS ‘E KARŞI ÜLKELER NASIL TEDBİR ALDI?

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 21 Nisan’a kadar olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğini duyurdu.

Zurabişvili televizyondan yayınlanan ulusa seslenişinde, “Gürcistan genelinde olağanüstü hal ilan ediyorum.” dedi. Dünya geneli Corona virüsü gelişmeleri şöyle: İran’da son 24 saatte 123 kişi daha COVID-19’dan yaşamını yitirdi. Toplam ölü sayısı bin 556’ya yükseldi. Brezilya’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle “felaket durumu” ilan edildi. Rio de Janeiro’da sokağa çıkılmaması uyarılarına rağmen vatandaşlar, tedbir amaçlı maske takarak sahilde güneşlendi.

Güneybatı Pasifik yer alan Papua Yeni Gine’de (PNG) ilk yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının tespit edildiği açıklandı. Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Başbakan James Marape, Singapur aktarmalı İspanya’dan PNG’ye dönen 40 yaşlarındaki maden işçisinde ülkenin ilk Kovid-19 vakasının tespit edildiğini duyurdu. Yapılan ikinci testin pozitif çıkmasının ardından bu kişinin tecrit edildiğini bildiren Marape, “Emin olmak için için iki test yaptık. İlk test negatif çıktı ancak kesin değildi. Ama ikinci bir test pozitif çıktı.” bilgisini paylaştı. Kimliğini açıklamadığı ilk vakanın ortaya çıkmasıyla ülkede bir dizi tedbir alacaklarını vurgulayan Marape, sağlık ekiplerinin ve hastanelerin hazırlıklarını tamamlayabilmeleri için pazardan itibaren yabancı uyrukluların ülkeye girişlerine bir hafta boyunca izin verilmeyeceğini belirtti.

İtalya’da yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) ölenlerin sayısı bugün 627 kişi artarak toplamda 4 bin 32’ye yükseldi. Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli, ülkede 21 Şubat’ta patlak veren Kovid-19 salgınına ilişkin düzenlediği basın toplantısında son bilgileri paylaştı. Borrelli, ülkede mevcut koronavirüs vaka sayısının 37 bin 860’a ulaştığını, bu sayıya ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde Kovid-19 bulaşanların sayısının ise 47 bin 21 olduğunu açıkladı. İran’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 149 artarak 1433’e yükseldi. İran Sağlık Bakan Yardımcısı Ali Rıza Reisi, devlet televizyonunda yayımlanan açıklamasında, son 24 saatte ülke genelinde virüs nedeniyle 149 kişinin daha yaşamını yitirdiğini belirtti.Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli, ülkede 21 Şubat’ta patlak veren Kovid-19 salgınına ilişkin düzenlediği basın toplantısında son bilgileri paylaştı. Borrelli, ülkede mevcut koronavirüs vaka sayısının 37 bin 860’a ulaştığını, bu sayıya ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde Kovid-19 bulaşanların sayısının ise 47 bin 21 olduğunu açıkladı.

İran’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 149 artarak 1433’e yükseldi. İran Sağlık Bakan Yardımcısı Ali Rıza Reisi, devlet televizyonunda yayımlanan açıklamasında, son 24 saatte ülke genelinde virüs nedeniyle 149 kişinin daha yaşamını yitirdiğini belirtti.

Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli, ülkede 21 Şubat’ta patlak veren Kovid-19 salgınına ilişkin düzenlediği basın toplantısında son bilgileri paylaştı. Borrelli, ülkede mevcut koronavirüs vaka sayısının 37 bin 860’a ulaştığını, bu sayıya ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde Kovid-19 bulaşanların sayısının ise 47 bin 21 olduğunu açıkladı. İran’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 149 artarak 1433’e yükseldi. İran Sağlık Bakan Yardımcısı Ali Rıza Reisi, devlet televizyonunda yayımlanan açıklamasında, son 24 saatte ülke genelinde virüs nedeniyle 149 kişinin daha yaşamını yitirdiğini belirtti.bu sayıya ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde Kovid-19 bulaşanların sayısının ise 47 bin 21 olduğunu açıkladı. İran’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 149 artarak 1433’e yükseldi. İran Sağlık Bakan Yardımcısı Ali Rıza Reisi, devlet televizyonunda yayımlanan açıklamasında, son 24 saatte ülke genelinde virüs nedeniyle 149 kişinin daha yaşamını yitirdiğini belirtti.bu sayıya ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde Kovid-19 bulaşanların sayısının ise 47 bin 21 olduğunu açıkladı. İran’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 149 artarak 1433’e yükseldi. İran Sağlık Bakan Yardımcısı Ali Rıza Reisi, devlet televizyonunda yayımlanan açıklamasında, son 24 saatte ülke genelinde virüs nedeniyle 149 kişinin daha yaşamını yitirdiğini belirtti.

Reisi, vaka sayısının da 1237 artarak salgının başladığı günden bu yana 19 bin 644’e ulaştığını ifade etti. İspanya Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri ve Uyarılar Koordinasyon Merkezi Direktörü Fernando Simon, koronavirüsle ilgili yaptığı günlük basın bilgilendirme toplantısında, düne göre ölü sayısının 235 artışla 1002’ye, vaka sayısının da 2 bin 833 artışla 19 bin 980’e çıktığını söyledi. Simon, Kovid-19 teşhisi konulan hastalardan 1141’inin yoğun bakımda olduğunu ifade etti. ABD genelinde koronavirüs (Covid-19) sebebiyle son 24 saatte 56 kişi daha can verdi ve hayatını kaybedenlerin sayısı 210’a yükseldi. Enfekte olanların sayısı ise 4 bin 835 artarak, 14 bin 322’ye ulaştı. Ülke genelinde en çok can kaybı şu eyaletlerde yaşandı. Washington´da 74, New York´ta 38, California´da 18, Georgia´da 10, Louisiana´da 10, Florida´da 9, New Jersey´de 9… Fransa’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte 78 kişinin daha ölümüyle, yaşamını yitirenlerin sayısı 450’ye çıktı.

Fransa Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Jerome Salomon, düzenlediği basın toplantısında, virüs tespit edilen kişi sayısının da 1617 artışla 12 bin 612’ye yükseldiğini belirtti. Salomon, 1587 kişinin de tedavinin ardından sağlığına kavuştuğunu söyledi. İsviçre’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından zarar gören şirketleri ve işçileri desteklemek için 32 milyar İsviçre frangı tutarında yeni yardım paketi açıkladı. İsviçre’deki vaka sayısı 4 bin 840’a, can kaybı ise 51’e yükseldi. Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezinden yapılan açıklamada, virüsün ikisi çocuk 54 kişide daha tespit edildiği, toplam vaka sayısının 253’e çıktığı bildirildi. Rusya’nın 85 bölgesinde salgına karşı önlemler kapsamında “yüksek hazırlık düzeni”ne geçildi. Rusya’da Kovid-19 nedeniyle bir kişi hayatını kaybetmişti. İsrail’de 88 yaşındaki bir kişinin hayatını kaybetmesiyle birlikte ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ilk ölüm kaydedildi. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamada, ülkede Kovid-19 teşhisi konulan vaka sayısının 705 olduğu ve bunlardan 14’ünün durumunun ağır şekilde seyrettiği ifade edilmişti. Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, 70 kişide daha koronavirüs tespit edilmesiyle birlikte ülkedeki toplam vaka sayısının 344’e çıktığını duyurdu. Bakanlık, virüs tespit edilenlerden 11’inin Fas, Hindistan, Ürdün, Filipinler, İngiltere veya İsviçre’den gelen kişiler olduğunu aktardı.

Kolombiya’nın başkenti Bogota’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını karşısında alınan önlemler kapsamında tam karantina tatbikatı gerçekleştirildi. Avustralya’da yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasını önlemek amacıyla açık alanlarda 500 veya daha fazla kişinin toplanmasını yasaklayan kurala uyulmayan plajın kapatıldığı  açıklandı. Arjantin’de 128 kişide görülen ve 3 kişinin ölümüne neden olan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasının önüne geçmek için alınan karantinanın ilk gününde başkent Buenos Aires otoyolları boş kaldı. İngiltere hükümeti, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında vatandaşlarına evden çalışmalarını ve sosyalleşmekten kaçınmalarını tavsiye etti. Batı Afrika’daki ada ülkesi Kabo Verde ile Nijer’de ilk koronavirüs vakalarının tespit edildiği bildirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?