Çin’in tüm dünyaya yolladığı 15 dakikada hızlı koronavirüs kitinde şok eden gelişme!

El Pais, söz edilen testin Çin yapımı olduğunu ve hassaiyet oranı yüzde 80 kadar olması gerekirken anca yüzde 30 olduğunu ortaya attı. Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, 478 binden fazla kişiyi hasta etti ve 21 binden fazla kişinin de ölümüne sebebiyet verdi.

HIZLI TANI KİTİ VERİMLİ ÇALIŞMIYOR

İspanya'da vaka sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor ve bunun üzerine de İspanya gazetesi El Pais'ten korkutucu bir haber geldi. Salgının en çok etkilediği ikinci ülke olan İspanya'nın önde gelen gazetelerinden olan El Pais, 15 dakikada hızlı tanı koyan kitin tam verimli çalışmadığını belirtti. İspanyol hükümetinin kullanmak için satın aldığı hızlı tanı kitinin hassasiyeti yüzde 80 üzerinde olması beklenirken Çin tarafından üretilen Bioeasy markalı testin anca yüzde 30 seviyelerinde olduğu Elena Sevillano ve Ana Alfageme adlı gazeteciler tarafından ortaya çıkarıldı. Gazeteciler," İspanya hükümeti bu kitleri işleri hızlandırmak üzere Çin'den satın aldı fakat şu anki durum çok iyiye gitmiyor. Yapılan denemelerden sonra ortaya çıkan sonuçlar gerçekten heves kırıcıydı. Bu hızlı tanı kitleri, pozitif sonuçlu vakaları istenildiği gibi tanımıyor." diye yazdı.

KİMLİĞİ GİZLİ TUTULAN KAYNAKLAR AÇIKLAMADA BULUNDU

Çinli Bioeasy markası bütün bu iddiaların merkezindeyken kaynağın testlere katılan birinden geldiği söyleniyor. Kimliğini açıklamayan kaynaklar, testin gereken hassasiyete sahip olmadığını ancak yüzde 30'u görebildiğini belirtiyor. Bir mikrobiyolog bu hızlı tanı kitlerini test ettikten sonra kullanılmalarının herhangi bir anlam ifade etmediğini söyledi. İspanya'da basına açıklamada bulunan bir kaynak, şu an kullanılan PCR adlı testin kullanılmasına ilişkin araştırma yapıldığının ve rapor hazırlanacağını ifade etti. Hazırlanıp sunulacak raporun İspanya Sağlık Bakanlığı altında hizmet veren 3. Carlos Sağlık Enstitüsü ile paylaşılacağı söylendi.

İSPANYA SAĞLIK BAKANLIĞI YETKİLİLERİ HAREKETE GEÇTİ

İspanya Sağlık Bakanlığı yetkilileri, El Pais gazetesine bir açıklamada bulundu ve bu açıklamada test kitinin yeterli hassasiyeti göstermemesi sebebiyle harekete geçtiklerini belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?