Başkan Erdoğan Ulusa Sesleniyor!

Başkan Erdoğan, “Türkiye koronavirüs ile mücadelede en erken tedbir alan ülkedir.” dedi.

Başkan Erdoğan’ın ulusa seslenişinden satır başları;

Türkiye koronavirüs ile mücadele en erken tedbir alan ülkedir.

ALINAN TEDBİRLER

Hastalık neredeyse tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Türkiye hastalığın çıktığı günden beri tedbirleri alan bir ülkedir. Ülkemizde tedbirler 20 Ocak’tan itibaren alınmıştır. Hastalığın ilk çıkış yeri olan Çin’den başlayarak hastalığın yayıldığı diğer ülkelerde uçuşlar durdurulmuş, kara sınırlarımız kapatılmıştır. Ülkemizde ilk hastamız 10 Mart’ta tespit edilmiştir. Bunu izleyen günlerde, okulların tatil edilmesi, etkinliklerin ertelenmesi gibi birçok faaliyeti hayata geçirdik. İlk can kaybımızı 18 Mart’ta verdik.

EKONOMİK DESTEK PAKETİ

Yaklaşık 100 milyar liralık ekonomik destek paketini paylaştık. Ayrıca en düşük emekli maaşını 1500 liraya çıkardık. Hem hastalıkla mücadele hem de bunun ekonomik kısmındaki süreçlerini peyderpey ilan ettik. Önümüzdeki süreçte de adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Ülkemizde 53 bin vatandaşımızı evlerinde izlemeye aldık. Bunlardan 709 kişi tamamen taburcu olurken 460 kişiden ileri tetkik yapıldı. Tedavi altındaki  hastalarımızdan 44 kişiyi maalesef kaybettik. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Kendimize gönüllü karantina uygulamalı ve mecbur kalmadıkça evden çıkmamalıyız. Vefat eden vatandaşlarımızın tamamında Covid-19’un yanı sıra diğer hastalıklar mevcuttu. Özellikle yaşlı vatandaşlarımızın dışarıya çıkmadan hayatlarını evlerinde sürdürmeleri şarttır.

Sağlık, güvenlik ve tüm birimlerimiz tam seferberlik anlayışıyla çalışmalarını sürdürüyor. Belediyelerimize gıda ve temizlik malzemeleri tedarik çalışmalarını, hizmet sektörlerinde faaliyetlerine devam eden kuruluşlarımızın gayretlerini takdirle izliyoruz. Vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız ve diğer ilgili kurumlarımızdan gelen ikazlara harfiyen uymalıdırlar. Hep birlikte mümkün olan en kısa sürede normal hayatımıza dönme imkanına kavuşabiliriz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?